Jappix - en to ja translation catalogue (598 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
ja: %1s はインストールされてません。%2sをインストールしてください

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
ja: %1s の原因はプロキシーです。%2s に増加するか、最大値 %3s にしてください。

en: %s bans an user of the room
ja: %s の部屋の使用を禁止しました。

en: %s changes the room topic
ja: %s は部屋のトピックを変更しました。

en: %s changes your nickname
ja: %s はニックネームを変更しました。

en: %s closes the chat
ja: %s はチャットをクローズしました。

en: %s days ago
ja: %s 日前

en: %s invites someone to join the room
ja: %s は部屋の出席者を招待しています。

en: %s is installed on your system.
ja: %s は、あなたのシステムにインストールされました

en: %s joins a groupchat
ja: %s はグループチャットに接続しました。

en: %s kicks an user of the room
ja: %s を部屋から追い出しました。

en: %s removes the chat logs
ja: %s はチャットログを削除しました。

en: %s sends a message to someone in the room
ja: %s は部屋の誰かにメッセージを送ります。

en: %s sends a message to the room
ja: %s は部屋にメッセージを送信する。

en: %s shows the user profile
ja: %s のユーザプロファイルを見る。

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
ja: 新しいバージョンのJappixがあります。確認してアップデートしてください。

en: A short message?
ja: 短いメッセージですか?

en: Aborted: buffer error!
ja: 中止:バッファーエラー

en: Aborted: could not extract the package!
ja: 中止:パッケージを抽出することができませんでした。

en: Aborted: everything is not writable!
ja: 中止:全て書き込み権がありません。

en: Aborted: socket error!
ja: 中止:ソケットエラー

en: Access statistics
ja: アクセス統計情報

en: Account
ja: アカウント

en: Accounts
ja: アカウント

en: Active for this session
ja: セッションがアクティブになりました

en: Activity
ja: アクティビィティ

en: Adapt
ja: 適用

en: Add
ja: 追加

en: Add a friend
ja: 友達を追加

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
ja: 新しいユーザを追加したりパスワードの変更ができます。複雑なパスワードを設定してください！

en: Add an input
ja: 入力を追加

en: Add this contact to your friends
ja: 連絡先に友達を追加

en: Add this groupchat to your favorites
ja: お気に入りにグループチャットを追加

en: Address
ja: アドレス

en: Administration panel for this room
ja: この部屋の管理パネル

en: Administrator account
ja: 管理者アカウント

en: Administrator list
ja: 管理者リスト

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced notice
ja: 高度な通知

en: After you finished the setup, Jappix will generate the cache files. It might be slow, just wait until the application is displayed and do not press any button.
ja: セットアップ完了後キャッシュファイルを作成します。アプリケーションが表示されるまでボタンを押さずにお待ちください。

en: Album
ja: アルバム

en: All
ja: 全て

en: All tabs
ja: 全てのタブ

en: All this Jappix node stored files can be managed with this tool: please select a sub-folder and start editing its content!
ja: Jappixノードに保存されているすべてのファイルの管理ができます。サブフォルダを選択して編集を開始！

en: Allow
ja: 許可

en: Always active
ja: 常にアクティブ

en: Amorous
ja: 恋心

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
ja: ファイルアップロード中にエラーが発生しました：ファイルサイズが大きいかアップロードが禁止されています

en: An open social network
ja: オープンソーシャルネットワーク

en: Anonymous host
ja: 匿名ホスト

en: Anonymous mode
ja: 匿名モード

en: Application
ja: アプリケーション

en: Appointment
ja: 予約

en: April
ja: 4月

en: Artist
ja: アーティスト

en: Ask for authorization
ja: 承認を依頼する。

en: Attach a file
ja: ファイルの添付

en: August
ja: 8月

en: Authentications
ja: 認証

en: Authorization failed
ja: 認証失敗

en: Authorizations
ja: 許可

en: Authorize
ja: 承認

en: Automatic
ja: 自動

en: Automation
ja: 自動化

en: Available
ja: オンライン

en: Available actions
ja: 有効な動作

en: Available shortcuts:
ja: 使用可能なショートカット：

en: Available updates
ja: アップデートが利用できます。

en: Away
ja: 離席

en: BOSH host
ja: BOSHホスト

en: Background
ja: バックグランド

en: Backgrounds
ja: バックグランド

en: Basic statistics are processed by Jappix about some important things, you can find them below.
ja: Jappixで処理された統計情報です。重要な情報を見つけることができます。

en: Be careful of the information you write into your profile, because it could be accessed by everyone (even someone you don't want to).
ja: みんながアクセスする為、プロフィール情報を書き込むときは注意してください。(あなたが公開を望まない情報もあります)

en: Before you start using it, you will have to change some settings, search for friends and complete your profile.
ja: 使用を開始する前に、いくつかの設定変更、検索およびプロフィールを設定する必要があります。

en: Biography
ja: 自己紹介

en: Block
ja: 除外

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 下

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Busy
ja: 多忙

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
ja: 何も送信できません: あなたはお知らせのみ受信できます!

en: Center
ja: 中

en: Change favorites
ja: お気に入りの変更

en: Change password
ja: パスワード変更

en: Change style
ja: スタイル変更

en: Change the XMPP hosts that this Jappix node serve with this tool.
ja: Jappixノードが送信するXMPPホストを変更することができます。

en: Change your Jappix node background with this tool. You can either set a custom color or an uploaded image. Let your creativity flow!
ja: Jappixの背景を好みの色やアップロードしたイメージに変更することができます。あなたの感性に合わせてください！

en: Change your Jappix node configuration with this tool.
ja: このツールを使用してJappixノードの設定を変更することが出来ます。

en: Changes saved!
ja: 変更を保存しました。

en: Channel
ja: チャンネル

en: Channel of
ja: チャンネル:

en: Chat
ja: チャット

en: Check again
ja: もう一度確認して下さい

en: Check all
ja: 全てをチェック

en: Check for updates
ja: アップデートをクリックしてください

en: Choose
ja: 選択

en: Chores
ja: 雑用

en: City
ja: 市町村

en: Clean
ja: 消去

en: Clean current chat
ja: カレントチャットをクリア

en: Clean everything
ja: 全てをクリア

en: Click here to solve the error
ja: クリックしてエラーを修正してください

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
ja: チャット履歴を取得するには以下のリンクをクリックしてしばらく待ちます。次に再度クリックしてファイルを取得します。

en: Click to disable
ja: disableをチェック

en: Click to enable
ja: enableをクリック

en: Client
ja: クライアント

en: Clients
ja: クライアント

en: Close
ja: 閉じる

en: Close this tab
ja: このタブを閉じる

en: Collaboration
ja: コラボレーション

en: Color
ja: 色

en: Command
ja: コマンド

en: Commands
ja: コマンド

en: Comments
ja: コメント

en: Comments locked!
ja: コメントがロックされています

en: Communicate with the entire world!
ja: 全世界とコミュニケーション!

en: Complete name
ja: 氏名

en: Components
ja: コンポーネント

en: Compression
ja: 圧縮

en: Confident
ja: 大胆

en: Configuration
ja: 設定

en: Confirm
ja: 確認

en: Connection
ja: コネクション

en: Contact
ja: 連絡先

en: Content
ja: 内容

en: Continue
ja: 次

en: Could not get the comments!
ja: コメントを取得できませんでした。

en: Country
ja: 国

en: Crazy
ja: 狂気

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Current
ja: カレント

en: Daily
ja: 日

en: Date
ja: 日付

en: Date of birth
ja: 誕生日

en: December
ja: 12月

en: Define a homepage notice for all your users, such as a warn, an important message or an advert with this tool.
ja: 全てのユーザに対しての注意書きや広告が定義できます。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete account
ja: アカウント削除

en: Deny
ja: 不許可

en: Design
ja: デザイン

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Destroy this MUC
ja: このMUCを解散する

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory host
ja: ホストの検索

en: Disconnect
ja: 切断

en: Do you accept?
ja: 許可しますか?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
ja: %s に友達申請をしますか？

en: Don't hide offline friends
ja: オフラインの友達を隠す

en: Download file!
ja: ファイルをダウンロード!

en: Downloading package...
ja: パッケージをダウンロード中...

en: Drinking
ja: 飲酒

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
ja: ネットワークの問題により切断されました。どうしますか?

en: E-mail
ja: Eメール

en: Eating
ja: 食事

en: Edit
ja: 編集

en: Edit options
ja: オプション編集

en: Empty
ja: 空

en: Empty channel
ja: 空のチャンネル

en: Enable notification sounds
ja: 警告音を有効にする

en: Encrypted
ja: 暗号化済

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Enter new subject
ja: 新しい件名を入力してください

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
ja: 接続したいグループチャットとニックネームを入力してください。%sで戻ることができます。

en: Error
ja: エラー

en: Everybody
ja: みんな

en: Everything
ja: 全部

en: Excited
ja: 興奮

en: Exercising
ja: 運動

en: Extracting package...
ja: パッケージを抽出中...

en: February
ja: 2月

en: Fetching the social channel...
ja: ソーシャルチャンネルを取得...

en: File
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルター

en: Finish
ja: 完了

en: First name
ja: 名

en: Force HTTPS
ja: HTTPSを強制的に使用する

en: Friday
ja: 金曜日

en: Friends
ja: 友達

en: From
ja: から

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gateways
ja: ゲートウェイ

en: General
ja: 一般

en: Generate file!
ja: ファイルを生成!

en: Geolocation
ja: 位置情報

en: Getting the name...
ja: 名前を取得中

en: Great work! Now, you can share Jappix with your friends!
ja: よくできました!あなたは友達とJappixで共有できます。

en: Grooming
ja: 訓練

en: Group
ja: グループ

en: Groupchat
ja: グループチャット

en: Groupchat host
ja: グループチャットホスト

en: Groupchats to join
ja: 画像結合

en: Groups
ja: グループ

en: HTTPS storage
ja: HTTPSストレージ

en: Happy
ja: 幸福

en: Here it is! A new beautiful profile image!
ja: 美しい新規プロファイルイメージはここにあります

en: Here we go!
ja: さあ、はじめよう!

en: Hi there!
ja: こんにちは!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
ja: こんにちは、わたしは %s です。あなたを新しい友人に追加したいです。

en: Hide
ja: 隠す

en: Hierarchy
ja: 階層

en: High
ja: 高

en: Horizontal
ja: 水平

en: Hosts
ja: ホスト

en: Hosts configuration
ja: ホストの設定

en: Hot
ja: 元気

en: How are you?
ja: ご機嫌いかが?

en: Identity
ja: 身元

en: If the current language does not match yours (%1s), you can make Jappix speak %2s it will be saved.
ja: もし現在の言語があなたの環境（%1s）と異なる場合、Jappixスピーク %2s を作成し保存してください。

en: If you want to get some help about the Jappix installation and configuration, you can use our whole documentation, available at:
ja: Jappixのインストールや設定のヘルプが必要な場合には、全体ドキュメントを利用する事が可能です：

en: If you want to remove some backgrounds, use the browser below.
ja: 背景を削除したい場合には、以下のブラウザを使用してください。

en: Important notice
ja: 重要なお知らせ

en: Inactive
ja: 無効

en: Inactive since: %s
ja: %s からアクティブでない

en: Installation
ja: インストレーション

en: Internal server error, try later
ja: 内部サーバーエラー、再度試してください。

en: It allows you to get in touch with the millions of users who currently use the XMPP network like you do with Jappix. Join the community and stay free!
ja: ここでは XMPPネットワークを使用する何百万人のユーザーと連絡を取ることが出来ます。コミュニティーへの参加は自由です!

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
ja: 他のユーザが簡単に識別できるようにプロファイルイメージ(最大 %s)をアップロードする事をお勧めします。

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
ja: 個人的なソーシャルクラウドを作成するには、次のステップに移動します！

en: Item
ja: アイテム

en: January
ja: 1月

en: Jappix Mobile
ja: Jappixモバイル

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
ja: Jappixはネットワークの問題により停止しました。バグか不正なログインです（入力した認証情報を確認してください）。ご不便をおかけして申し訳ありません。

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
ja: Jappixをアップデートしています:最新バージョンで動作しています。

en: Jappix installation
ja: Jappixのインストール

en: Jappix is a great social platform, that you can access wherever you are, whenever you want and communicate with whovever you want.
ja: Jappixは素晴らしいソーシャルプラットフォームです。どこにいてもいつでもアクセスできます。

en: Jappix is an open-source project from PostPro, a non-profit organization which provides us a great help.
ja: JappixはPostProのオープンソースプロジェクトです。私たちは非営利団体なので助けを求めています。

en: Jappix is fully customisable: you can change its design right here.
ja: Jappixは完全にカスタマイズ可能です。右側でデザインが変更できます。

en: Jappix is now up to date!
ja: Jappixをアップデートしました！

en: Jappix manager
ja: Jappixマネージャ

en: Jappix must be able to write in this folder to create its sub-directories. If not, you must set the rights to %1s or change the folder owner to %2s (depending of your configuration).
ja: サブフォルダを書き込む権限が必要です。%1sに権限を与えるか%2sに権限を与えてください

en: Jappix needs that you specify some values to work. Please correct the following inputs (or keep the default values, which are sufficient for most people).
ja: Jappixが動作するように設定する必要があります。次の項目を入力してください(通常は規定値で十分です)

en: Jappix offers you the possibility to manage your configuration, install new plugins or search for updates. That's why you must create an administrator account to access the manager.
ja: Jappixは、設定ファイル、新しいプラグイン、アップデートを提供できます。管理者権限でのアクセスが必要です。

en: Jappix stores persistent data (such as shared files, chat logs, your own music and its configuration) into a single secured storage folder.
ja: Jappixのデータ(共有ファイル、チャットログ、音楽、設定等)は、セキュリティで保護されたフォルダに保存します。

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
ja: ブラウザの設定でJavaScriptが無効になっている為、Jappixを起動できません! JavaScriptを有効にしてください。

en: Join
ja: 参加

en: Join a chat
ja: チャットに参加

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Keep your Jappix node fresh and fast, clean the storage folders regularly!
ja: Jappixノードの快適さを維持するために、定期的にストレージフォルダをきれいにしてください！

en: Last %s version is better!
ja: バージョン %s を推奨します。

en: Last name
ja: 姓

en: Last seen: %s
ja: 最終確認： %s

en: Left
ja: 左

en: Let's have a look at the installation steps:
ja: インストールのステップ:

en: List
ja: リスト

en: List name
ja: 苗字

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading comments...
ja: コメントをロード中…

en: Local time
ja: ローカル時間

en: Lock the host
ja: ホストがロックされました。

en: Login
ja: ログイン

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
ja: 既存のXMPPアカウントでログインを行うか無料でアカウント作成できます!

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
ja: あなたが作成したXMPPアカウントでログインしてください。%s グループチャットに接続することが出来ます。

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logs
ja: ログ

en: Low
ja: 低

en: MUC administration
ja: MUC管理

en: Main configuration
ja: メイン設定

en: Main host
ja: メインホスト

en: Manage
ja: 管理

en: Manage backgrounds
ja: 背景の管理

en: Manage favorite rooms
ja: お気に入りの部屋の管理

en: Manage your favorite groupchats
ja: お気に入りのグループチャットを管理

en: Manager
ja: マネージャー

en: Manager access
ja: マネージャへアクセス

en: Manager link
ja: マネージャーリンク

en: March
ja: 3月

en: Maximum notices
ja: お知らせの最大数

en: May
ja: 5月

en: Maybe you don't know what a BOSH server is? In fact, this is a relay between a Jappix client and a XMPP server, which is necessary because of technical limitations.
ja: 不明なBOSHサーバです。JappixクライアントとXMPPサーバ間の接続に技術的な制限が必要です。

en: Media integration
ja: メディア統合

en: Media viewer
ja: メディアビューア

en: Medium
ja: 中

en: Member list
ja: メンバーリスト

en: Message archives
ja: メッセージアーカイブ

en: Message archiving
ja: メッセージアーカイブ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Mobile
ja: モバイル

en: Moderators
ja: モデレータ

en: Monday
ja: 月曜日

en: Monthly
ja: 月

en: Mood
ja: ムード

en: More notices...
ja: 他のお知らせ...

en: More stuff
ja: もっと多く

en: Music
ja: 音楽

en: Name
ja: 名前

en: Need help? You'd better read our documentation page about how to fill this form!
ja: ヘルプが必要ですか？ドキュメントページをよく読むか、このフォームを入力してください！

en: New (2 times)
ja: 新しい(2回)

en: News
ja: ニュース

en: Next
ja: 次

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No notifications.
ja: 非通知

en: No result!
ja: 結果はありません!

en: No room found on this server.
ja: このサーバーでルームは見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Not available
ja: 対応不能

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
ja: XMPPはプライベートではありません。パブリックプロファイル(vCard)を選択してください。

en: Note that if you don't specify a value which is compulsory, it will be automatically completed with the default one.
ja: 値を入力しない場合には、自動的に規定値が設定されます。

en: Nothing found for: %s
ja: 見つかりません: %s

en: Notice
ja: お知らせ

en: November
ja: 11月

en: October
ja: 10月

en: Offline friends
ja: オフラインの友達

en: Old
ja: 古い

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
ja: アップロードとは、友達が望むダウンロードファイルを送ることです。

en: Only show connected friends
ja: オンラインの友達のみ表示

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
ja: 管理者として認識できませんでした。資格情報を確認してください。

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
ja: パスワードが一致しません

en: Open XMPP links with Jappix
ja: JappixでXMPPリンクを開く

en: Options
ja: オプション

en: Order
ja: その他

en: Other statistics
ja: その他統計情報

en: Others
ja: その他

en: Outcast list
ja: 追放者リスト

en: Owner list
ja: 所有者リスト

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
ja: PHPの最大アップロードサイズが不足しています。%3から%2sの間で設定してください。

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
ja: PHPの最大アップロードサイズは十分です。

en: Participants
ja: 参加者

en: Password
ja: パスワード

en: Persistent
ja: 持続

en: Personal
ja: 個人

en: Phone
ja: 電話

en: Playful
ja: 冗談半分

en: Please check your inputs: something is missing!
ja: 入力項目を確認してください:何かが不足しています。

en: Please enable JavaScript
ja: JavaScriptを有効にして下さい

en: Please enter the group chat address to join.
ja: 参加するグループチャットアドレスを入力してください。

en: Please enter your nickname to join %s.
ja: %s に参加するニックネームを入力してください。

en: Please select a friend to view the chat history.
ja: 友達を選択するとチャットの履歴が見れます

en: Please use the form below to login to the administration panel.
ja: 管理パネルにログインするには、下記のフォームを利用してください。

en: Please wait while your avatar is uploaded...
ja: アバターのアップロードが完了するのを待ってください…

en: Please wait...
ja: しばらくお待ち下さい...

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Previous
ja: 戻る

en: Priority
ja: 優先度

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile image
ja: プロフィール画像

en: Prohibit
ja: 禁止する

en: Project
ja: プロジェクト

en: Proxies
ja: プロキシ

en: Publication/Subscription
ja: 公開/購読

en: Pubsub host
ja: Pubsubホスト

en: Purge cache
ja: キャッシュをパージ

en: Purge logs
ja: ログをパージ

en: Purge sent files
ja: 送信ファイルのパージ

en: Purge updates
ja: アップデートをパージ

en: Received
ja: 受信

en: Reconnect
ja: 再接続

en: Regenerating storage folder tree...
ja: ストレージフォルダツリーを再構成中...

en: Register
ja: 登録

en: Register a new XMPP account to join your friends on your own social cloud. That's simple!
ja: あなたの友達が接続するには、ソーシャルクラウドでXMPPアカウントの承認を受ける必要があります。手続きは簡単にできます。

en: Registration allowed
ja: 承認許可

en: Registration failed, please choose a different username
ja: 登録に失敗しました、別のユーザー名を選んでください。

en: Relaxing
ja: リラックス

en: Remember me
ja: 記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove this logo
ja: このロゴの削除

en: Remove this notice
ja: お知らせを削除

en: Remove users with this tool. Note that you cannot remove an user if he is the only one remaining.
ja: ユーザの削除ができます。但し、登録されているユーザが1人の場合には削除できません。

en: Removing current Jappix system files...
ja: 現在のJappixシステムファイルを削除しています。

en: Rename
ja: 名前変更

en: Repeat
ja: 報告

en: Repeat this notice
ja: お知らせを繰り返す

en: Reply
ja: 返信

en: Requesting this service...
ja: サービスを要求中...

en: Required
ja: 要求

en: Resource
ja: リソース

en: Right
ja: 右

en: Room
ja: ルーム

en: Rooms
ja: ルーム

en: Sad
ja: 悲しい

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save chat
ja: チャットを保存

en: Search
ja: 検索

en: Search a friend
ja: 友達を検索

en: Search a room
ja: ルームを検索

en: Search a room on
ja: ルームを検索:

en: See his/her position on the globe
ja: 位置を見る

en: See my status
ja: 自分のステータスを見る

en: Select a background to use and change the display options.
ja: バックグランドを選択し、ディスプレイモードを変更してください

en: Select a favorite
ja: お気に入りを選択

en: Send
ja: 送信

en: Send a file
ja: ファイル送信

en: Send him/her a message
ja: 彼/彼女にメッセージを送る

en: Send his/her status
ja: 彼/彼女にステータスを送る

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Send messages
ja: メッセージ送信

en: Send queries
ja: クエリー送信

en: September
ja: 9月

en: Server
ja: サーバー

en: Server to query
ja: サーバーに問い合わせ

en: Service
ja: サービス

en: Service description
ja: サービスの説明

en: Service discovery
ja: サービスディスカバリ

en: Service name
ja: サービス名

en: Service offline or broken
ja: サービスがオフラインか壊れています

en: Service unavailable
ja: サービス不能です。

en: Services installation
ja: サービスのインストール

en: Share
ja: 共有

en: Share Jappix on %s
ja: %sとJappixを共有しました

en: Share statistics
ja: 共有統計情報

en: Share this link with your friends:
ja: 次のリンクを友達と共有する:

en: Share your position on the globe
ja: 現在位置を共有する

en: Shocked
ja: ショック

en: Show
ja: 見る

en: Show all friends
ja: 全ての友達を見る

en: Show comments
ja: コメントを見る

en: Show user profile
ja: ユーザープロフィールを表示

en: Simple notice
ja: 簡単なお知らせ

en: Size
ja: サイズ

en: Smiley insertion
ja: 顔文字を挿入

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
ja: ごめんね、エンティティがあらゆる結果を返しませんでした!

en: Sounds
ja: サウンド

en: Start a chat with him/her
ja: 彼/彼女とチャットする

en: Static content server
ja: スタティックコンテンツサーバ

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Status
ja: ステータス

en: Stay tuned in what your users store on your server and remove undesired content with this tool.
ja: ユーザストアの保持期間を調整したり、望ましくないコンテンツを削除できます。

en: Storage
ja: ストレージ

en: Storage configuration
ja: ストレージの設定

en: Store a history of your chats
ja: チャット履歴を保持する

en: Street
ja: 番地

en: Subject
ja: 件名

en: Submit
ja: 送信

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Suggested friends
ja: 友達の申請

en: Sunday
ja: 日曜日

en: System
ja: システム

en: Talkative
ja: おしゃべり

en: Talking
ja: 会話

en: Text in bold
ja: 太字

en: Text in italic
ja: イタリック

en: Thanks for using Jappix!
ja: Jappixをご利用いただきありがとうございます

en: The chosen users have been removed.
ja: 選択したユーザを削除しました。

en: The element list on this server could not be obtained!
ja: このサーバのエレメントリストを取得することができませんでした!

en: The feature requested is not implemented by the recipient or server and therefore cannot be processed.
ja: 要求されたリクエストは、受信者又はサーバに実装されていないため、処理する事ができません

en: The file you want to upload must be smaller than %s.
ja: アップロードするファイルは%sより小さくする必要があります。

en: The folder is empty.
ja: フォルダは空です。

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
ja: フォルダーに書き込みができません。%sディレクトリーに書き込み権限を追加してください。

en: The folder is writable, you can continue!
ja: フォルダは書き込み可能です。続けてください。

en: The groupchat has been removed, now someone else will be able to recreate it.
ja: グループチャットは削除されました、今から誰でも再作成を行うことが出来ます。

en: The image could not be received, would you mind retry?
ja: イメージを受信できませんでした。再受信しますか？

en: The image file is not supported or has a bad size.
ja: このイメージはサポートされていないか、サイズが間違っています

en: The music could not be received, please retry!
ja: 音楽を受信することができませんでした。再受信してください。

en: The room you joined seems not to exist. You should create it!
ja: 参加するルームが存在しません。作成する必要があります!

en: The selected elements have been removed.
ja: 選択された要素は削除しました。

en: The storage folder you wanted to clean is now empty!
ja: ストレージフォルダを空にしました!

en: The update has failed! Please try again later.
ja: アップデートに失敗しました!再度試してください。

en: The user has been added!
ja: ユーザを追加しました。

en: The user that you want to reach is not present in the room.
ja: ユーザはあなたの望むチャットルームに到着することができませんでした。

en: This chat is empty!
ja: このチャットは空です

en: This is a repeat from %s
ja: %sからのレポート

en: This is a restricted area: only the authorized users can manage this Jappix node.
ja: 制限された領域:認証されたユーザだけがJappixノードを管理できます。

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
ja: イメージの形式が無効です。PNG,GIF又はJPGを使用してください

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
ja: 有効なイメージではありません。PNGフォーマットを使用してください。

en: This is not a valid music file, please encode in Ogg Vorbis, MP3 or WAV!
ja: 音楽ファイルが有効ではありません。エンコードはOgg Vorbis, MP3又はWAVを使用してください!

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
ja: “%2s” %1s はスタティックコンテンツサーバです。

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
ja: “%2s”を%1sサーバにアップロードしました。

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
ja: 注意はテキストで表示できます。コードはサポートされていません。

en: This page helps you specify the default hosts Jappix will connect to. You can leave it as it is and continue if you want to use the official service hosts.
ja: このページでJappixが接続するホストが設定できます。オフィシャルサービスの場合はそのまま続行してください。

en: This room (%s) is protected with a password.
ja: このチャットルーム (%s) はパスワードで保護されています。

en: This tool has been disabled, you cannot use it!
ja: このツールは無効になっている為、使用することができません!

en: This tool will help you fastly install Jappix, the first full-featured XMPP-based social platform, on your server. You don't even need any technical knowledge.
ja: このツールはJappixのインストールをサポートします。フル機能のXMPPソーシャルプラットフォームサーバがあれば、技術的な知識は必要ありません

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: 宛先

en: To improve security, sessions are limited in time and when your browser will be closed, you will be logged out.
ja: セキュリティを強化するにはセッションの制限時間を設け、ブラウザ終了時にログアウトします。

en: To perform this, you must be able to access your server's shell and be logged in as root. Remember this is facultative, Jappix will work without these modules, but some of its features will be unavailable.
ja: 実行するにはroot権限でシェルを実行できるユーザでアクセスする必要があります。Jappixのいくつかの機能が制限される場合があります。

en: Top
ja: 上

en: Total
ja: 合計

en: Traveling
ja: 旅行

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type something you want to share with your friends...
ja: 友達と共有したいものを入力…

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
ja: 背景で使用したい色を16進数で入力してください

en: Type your comment here...
ja: ここにコメントを入力してください…

en: Unattach the file
ja: 添付ファイルの取り消し

en: Unavailable
ja: 使用出来ません

en: Unblock
ja: ブロック解除

en: Uncheck all
ja: 全てのチェックの解除

en: Unclassified
ja: 秘密ではない

en: Underlined text
ja: 下線

en: Unencrypted
ja: 暗号化しない

en: Unknown country
ja: 不明な国名

en: Unknown name
ja: 不明な名前

en: Update in progress
ja: アップデートが完了しました。

en: Update your Jappix node with this tool, or check if a new one is available. Informations about the latest version are also displayed (in english).
ja: Jappixのバージョンをチェックし、ノードをアップデートできます。英語で最新バージョン情報が表示されます。

en: Updates
ja: アップデート

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload each logo with the recommended maximum pixel size.
ja: 推奨されるピクセルサイズのロゴをアップロードできます

en: Upload your music (Ogg Vorbis, MP3 or WAV) to be able to listen to it in Jappix!
ja: Jappixに音楽(Ogg Vorbis, MP3 または WAV 形式)をアップロードして聞くことができます！

en: Use a proxy
ja: プロキシーを使用する

en: Use default background
ja: デフォルトでバックグランドを利用する

en: Use this tool to find your friends on the server you are using right now, or add them later.
ja: このツールを使用することでサーバ上の友達の検索したり、追加することが可能になります。

en: Use your own color
ja: 独自の色を使用

en: Use your own image
ja: 所有しているイメージを使用する。

en: User
ja: ユーザー

en: User currently active
ja: ユーザは現在アクティブです。

en: User directory
ja: ユーザーディレクトリ

en: User profile
ja: ユーザー情報

en: User uploads server
ja: ユーザアップロードサーバ

en: Users
ja: ユーザ

en: Using Jappix, an open social platform. I am %s!
ja: 私は%sです。オープンソーシャルプラットフォームJappixを使用しています

en: Vertical
ja: 垂直

en: View chat history
ja: 会話履歴を参照

en: View profile
ja: プロフィールを見る

en: View this logo
ja: このロゴを見る

en: Visitors
ja: 傍聴者

en: Visits
ja: 訪問

en: Website
ja: WEBサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly
ja: 週

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome on %1s, “%2s”.
ja: ようこそ %1s へ、 “%2s”.

en: Welcome on Jappix, your own social cloud!
ja: Jappixへようこそ。ここはあなたのソーシャルクラウドです!

en: Welcome to the Jappix installation!
ja: Jappixのインストールへようこそ!

en: Welcome!
ja: ようこそ

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
ja: 残念!あなたの情報カードにイメージが定義されていません

en: What are you doing?
ja: なにしてる?

en: What's up with you?
ja: なにしてる?

en: When Jappix will be installed, just click on the manager link on the home page to access it.
ja: Jappixのインストールが終了しました。マネジャーリンクをクリックしてホームページにアクセスしてください。

en: When you will press the save button, the profile editor will be opened. Happy socializing!
ja: セーブボタンを押すとプロファイルエディターが起動します。幸せなお付き合いを！

en: Where are you?
ja: どこにいますか？

en: Working
ja: 仕事

en: XMPP links
ja: XMPPリンク

en: Yearly
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes, let's do it!
ja: はい、そうします!

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You
ja: あなた

en: You administrate this room
ja: あなたはこのルームを管理します

en: You are synchronized with your network.
ja: ネットワークと同期しました。

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
ja: 開発バージョンのJappixを使用しています。%s を実行してリポジトリを更新してください。

en: You can add a new background to the list with this tool. Please send a valid image.
ja: 新しい背景を追加する事ができます。有効なイメージをアップロードしてください。

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
ja: 注意をHTML,CSS、JavaScript形式にカスタマイズできます。コード形式にする必要があります。

en: You can define more than one administrator for this Jappix node. You can also change a password with this tool.
ja: 一人又は複数のJappixノードの管理者が定義可能です。パスワードを変更する事も可能です。

en: You can install some extra softwares on your server, to extend your Jappix features. Some others might be modified, because of security restrictions which are set by default.
ja: Jappixを拡張するためにソフトウエアをインストールする事が出来ます。セキュリティの為規定値が変わる場合もあります。

en: You can set your own service logo to replace the default one. Take care of the size and the main color of each logo!
ja: デフォルトからあなたのサービスロゴに変更する事が出来ます。サイズと色に気をつけて！

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
ja: XMPPアカウントをログアウトしました。良い一日を!

en: You have been logged out. Goodbye!
ja: あなたはログアウトしています。さようなら!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
ja: 承認されました。あなたのXMPPアドレスは：

en: You must select elements to remove!
ja: 削除する要素を選択する必要があります。

en: You must select one or more users to be removed!
ja: 削除するには1つまたは複数のユーザを選択する必要があります。

en: Your XMPP account has been removed, bye!
ja: あなたのXMPPアカウントは正常に削除されました。さようなら!

en: Your browser is out of date!
ja: ブラウザバージョンが古いです!

en: Your channel
ja: チャンネル

en: Your design preferences have been saved!
ja: デザイン環境設定を保存しました!

en: Your form has been sent.
ja: フォームが送信されました

en: Your friend closed the chat.
ja: 友達はチャットを閉じました。

en: Your friend is doing something else.
ja: 友達は何かをしています。

en: Your friend is paying attention to the conversation.
ja: 友達は、会話に注意を払っています。

en: Your friend is writing a message...
ja: 友達はメッセージを書いています。

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
ja: 友達はメッセージを返信することができません!

en: Your friend stopped writing a message.
ja: 友達はメッセージの書き込みを中断しました。

en: Your groupchats
ja: グループチャット

en: Your image was added to the list!
ja: イメージをリストに追加しました。

en: Your inbox
ja: 受信箱

en: Your inbox is empty.
ja: 受信箱は空です。

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
ja: ロゴフォーマットはPNG形式を使用する必要があります。フィールドが空欄の場合はロゴは変更されません。

en: Your music has been added!
ja: 音楽を追加しました

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
ja: あなたのパスワードは変更されました。今から新しいパスワードでログインできます。

en: Your profile
ja: あなたのプロフィール

en: Your service logo has been successfully changed!
ja: サービスロゴを変更しました。

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
ja: ストレージフォルダに書き込みがせきません。書き込みを許可してください！

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
ja: 期限切れのバージョンです。ここをクリックして%sにバージョンアップしてください。

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
ja: バージョンは最新のようです。バージョンを手動でチェックする場合にはクリックしてください。

en: anonymous mode
ja: 匿名モード

en: changed his/her nickname to %s
ja: 彼/彼女のニックネームを %s に変更

en: changed the subject to:
ja: サブジェクトの変更

en: commented an item you follow: “%s”.
ja: “%s”のコメントをフォローする

en: could not receive your file: “%s”.
ja: “%s”ファイルを受け取ることができません。

en: has accepted to received your file: “%s”.
ja: “%s”ファイルを受信する事を受け入れました。

en: has been banned
ja: 禁止されています

en: has been kicked
ja: 追い出されました

en: has received a file exchange request: “%s”.
ja: “%s”ファイル交換要求を受信しました。

en: has rejected to receive your file: “%s”.
ja: “%s”ファイルの受け取りを拒否しました。

en: is now
ja: 新規

en: joined the chat room
ja: チャットルームに誘う

en: left the chat room
ja: チャットルームに入室する

en: liked your post: “%s”.
ja: “%s”にいいねを送信する

en: login page
ja: ログインページ

en: no reason
ja: 理由無し

en: no status
ja: ステータスがありません

en: no subject defined for this room.
ja: このルームには件名がありません。

en: published on your wall: “%s”.
ja: “%s”を公開する。

en: quoted you somewhere: “%s”.
ja: “%s”を引用する

en: tagged you in a photo (%s).
ja: 写真(%s)にタグを付けました。

en: tagged you in a video (%s).
ja: 映像(%s)にタグを付けました。

en: unknown
ja: 不明

en: would like to add you as a friend.
ja: はあなたを友達に追加したがっています。

en: would like to get authorization.
ja: 承認を希望します

en: would like to send you a file: “%s”.
ja: 送信ファイルは“%s”のようになります

en: would like you to join this chatroom:
ja: はあなたをチャットルームに招待しています:
