Jappix - en to hu translation catalogue (594 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
hu: %1s nincs telepítve a rendszereden, telepítsd %2s-t.

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
hu: %1s talán hibát okoz a proxy kapcsolatban, kérlek emeld meg %2s értékét %3s -re!

en: %s bans an user of the room
hu: %s kitiltotta az egyik felhasználót a szobából

en: %s changes the room topic
hu: %s megváltoztatta a szoba témáját

en: %s changes your nickname
hu: %s megváltoztatta a felhasználói nevedet

en: %s closes the chat
hu: %s bezárta a beszélgetést

en: %s days ago
hu: %s nappal ezelőtt

en: %s invites someone to join the room
hu: %s meghívott valakit a szobába

en: %s is installed on your system.
hu: %s telepítve van a rendszereden.

en: %s joins a groupchat
hu: %s csatlakozott a csoportos beszélgetésbe

en: %s kicks an user of the room
hu: %s kidobta az egyik felhasználót a szobából

en: %s removes the chat logs
hu: %s eltávolította a beszélgetés előzményeit

en: %s sends a message to someone in the room
hu: %s üzenetet küldött valakinek a szobában

en: %s sends a message to the room
hu: %s üzenetet küldött a szobábs

en: %s shows the user profile
hu: %s megmutatta a felhasználói profilját

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
hu: Új Jappix kiadás elérhető! Lesd meg az újdonságokat, és futtasd a frissitőt!

en: A short message?
hu: Egy rövid üzenet?

en: Aborted: buffer error!
hu: Megszakítva: puffer hiba!

en: Aborted: could not extract the package!
hu: Megszakítva: nem lehet kicsomagolni a csomagot!

en: Aborted: everything is not writable!
hu: Megszakítva: nem minden írható!

en: Aborted: socket error!
hu: Megszakítva: foglaltsági hiba!

en: Access statistics
hu: Elérési statisztikák

en: Account
hu: Fiók

en: Accounts
hu: Fiókok

en: Active for this session
hu: Aktív erre a szakaszra

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Adapt
hu: Adaptálás

en: Add
hu: Hozzáad

en: Add a friend
hu: Barát hozzáadása

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
hu: Adj meg új felhasználót, vagy változtasd meg a jelszót (ehhez adj meg egy létező felhasználó nevet) ezzel az eszközzel. Kérlek válassz egy erős jelszót!

en: Add an input
hu: Bemenet hozzáadása

en: Add this contact to your friends
hu: Ezen kapcsolat hozzáadása a barátokhoz

en: Add this groupchat to your favorites
hu: Csoportos beszélgetés hozzáadása a kedvencekhez

en: Address
hu: Cím

en: Administration panel for this room
hu: Adminisztrációs panel ehhez a szobához

en: Administrator account
hu: Adminisztrációs fiók

en: Administrator list
hu: Adminisztrátor lista

en: Advanced
hu: Haladó

en: After you finished the setup, Jappix will generate the cache files. It might be slow, just wait until the application is displayed and do not press any button.
hu: Telepítés után a Jappix ideiglenes állományokat hoz létre. Ez eltarthat egy ideig, addig ne nyomj semmilyen gombra.

en: All
hu: Minden

en: All tabs
hu: Minden lap

en: All this Jappix node stored files can be managed with this tool: please select a sub-folder and start editing its content!
hu: Az összes Jappix csomópont által tárolt fájl menedzselhető ezzel az eszközzel: kérlek válassz ki egy almappát és kezdheted szerkeszteni a tartalmát!

en: Allow
hu: Elfogad

en: Always active
hu: Mindig elérhető

en: Amorous
hu: Szerelmes

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
hu: Hiba történt a fájl feltöltése közben: talán túl nagy (%s maximum) vagy le van tiltva.

en: An open social network
hu: A nyílt szociális hálózat.

en: Anonymous host
hu: Névtelenségi kiszolgáló

en: Anonymous mode
hu: Névtelen mód

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Appointment
hu: Találkozó

en: April
hu: Április

en: Artist
hu: Előadó

en: Ask for authorization
hu: Kérés engedélyezésre

en: Attach a file
hu: Fájl csatolása

en: August
hu: Augusztus

en: Authentications
hu: Hitelesítések

en: Authorization failed
hu: Engedélyezési hiba

en: Authorizations
hu: Engedélyek

en: Authorize
hu: Engedélyez

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Automation
hu: Automatikusan

en: Available
hu: Elérhető

en: Available actions
hu: Elérhető műveletek

en: Available shortcuts:
hu: Elérhető parancsikonok:

en: Available updates
hu: Elérhető frissítések

en: Away
hu: Távol

en: BOSH host
hu: BOSH kiszolgáló

en: Background
hu: Háttér

en: Backgrounds
hu: Hátterek

en: Basic statistics are processed by Jappix about some important things, you can find them below.
hu: Jappix feldolgozza az alapvető statisztikákat néhány fontos dologról, lejjebb megtalálod őket.

en: Be careful of the information you write into your profile, because it could be accessed by everyone (even someone you don't want to).
hu: Légy óvatos az információkkal amiket megadsz a profilodban, mert bárki hozzáférhet (olyan is akit lehet hogy nem akarsz).

en: Before you start using it, you will have to change some settings, search for friends and complete your profile.
hu: Mielőtt elkezdenéd használni, meg kell változtatnod néhány beállítást, keresned kell barátokat és kitöltened a profilodat.

en: Biography
hu: Életrajz

en: Block
hu: Lezár

en: Both
hu: Mindkét

en: Bottom
hu: Lent

en: Browse
hu: Tallózás

en: Busy
hu: Elfoglalt

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
hu: Nem lehet küldeni semmit: csak fogadni tudsz!

en: Center
hu: Középre

en: Change favorites
hu: Kedvencek megváltoztatása

en: Change password
hu: Jelszó módosítása

en: Change style
hu: Stílus megváltoztatása

en: Change the XMPP hosts that this Jappix node serve with this tool.
hu: Változtasd meg az XMPP kiszolgálókat a Jappix csomópont szerveren ezzel az eszközzel.

en: Change your Jappix node background with this tool. You can either set a custom color or an uploaded image. Let your creativity flow!
hu: Változtasd meg a Jappix háttered ezzel az eszközzel. Választhatsz ezen kívül egy egyedi színt, vagy feltölthetsz egy képet. Engedd szárnyalni a kreativitásod!

en: Change your Jappix node configuration with this tool.
hu: Változtasd meg a Jappix csomóponti konfigurációit ezzel az eszközzel.

en: Changes saved!
hu: Változtatások elmentve!

en: Channel
hu: Csatorna

en: Channel of
hu: Csatornája

en: Chat
hu: Beszélgetés

en: Check again
hu: Ellenőrzés újra

en: Check all
hu: Összeset megjelöl

en: Check for updates
hu: Frissítések keresése

en: Choose
hu: Választás

en: Chores
hu: Házimunka

en: City
hu: Város

en: Clean
hu: Tisztít

en: Clean current chat
hu: Aktuális beszélgetés törlése

en: Clean everything
hu: Mindent töröl

en: Click here to solve the error
hu: Kattints ide a hiba megoldásához

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
hu: Kattints a következő linkre, hogy megkapd a beszélgetési naplót, majd várj. Utána kattints újra a fájl mentéséhez.

en: Click to disable
hu: Kattints az elutasításhoz

en: Click to enable
hu: Kattints az engedélyezéshez.

en: Client
hu: Kliens

en: Clients
hu: Kliensek

en: Close
hu: Bezárás

en: Close this tab
hu: Lap bezárása

en: Collaboration
hu: Együttműködés

en: Color
hu: Szín

en: Command
hu: Parancs

en: Commands
hu: Parancsok

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Comments locked!
hu: Hozzászólás lezárva!

en: Communicate with the entire world!
hu: Kommunikálj az egész világgal!

en: Complete name
hu: Teljes név

en: Components
hu: Komponensek

en: Compression
hu: Tömörítés

en: Confident
hu: Magabiztos

en: Configuration
hu: Testreszabás

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Connection
hu: Kapcsolat

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Content
hu: Tartalom

en: Continue
hu: Folytatás

en: Could not get the comments!
hu: A kommentek nem tölthetők be

en: Country
hu: Ország

en: Crazy
hu: Bolond

en: Credentials
hu: Azonosítók

en: Current
hu: Jelenlegi

en: Daily
hu: Naponta

en: Date
hu: Dátum

en: Date of birth
hu: Születési dátum

en: Define a homepage notice for all your users, such as a warn, an important message or an advert with this tool.
hu: Definiálj az összes felhasználód számára egy kezdőoldal üzenet, mint a figyelmeztetés, fontos üzenet vagy hirdetés, ezzel az eszközzel.

en: Delete
hu: Töröl

en: Delete account
hu: Fiók törlése

en: Deny
hu: Megtagad

en: Design
hu: Formatervezés

en: Desktop
hu: Asztal

en: Destroy this MUC
hu: MUC elpusztítása

en: Directories
hu: Könyvtárak

en: Directory host
hu: Címtár kiszolgáló

en: Disconnect
hu: Kijelentkezés

en: Do you accept?
hu: Elfogadod?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
hu: Akarod-e látni azokat a barátokat, akiket %s ajáln?

en: Don't hide offline friends
hu: Ne rejtse el a kijelentkezett barátokat

en: Download file!
hu: Fájl letöltése!

en: Downloading package...
hu: Csomagok letöltése...

en: Drinking
hu: Iszik

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
hu: Hálózati hiba miatt a kapcsolat megszakadt. Most mit szeretnél tenni?

en: Eating
hu: Eszik

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit options
hu: Opciók szerkeztése

en: Empty
hu: Üres

en: Empty channel
hu: Üres csatorna

en: Enable notification sounds
hu: Értesítési hangok engedélyezése.

en: Encrypted
hu: Titkosított

en: Encryption
hu: Titkosítás

en: Enter new subject
hu: Írd be a témát

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
hu: Add meg a csoportos beszélgetést amihez csatlakozni szeretnél és felhasználó nevet amit szeretnél. Vissza is tudsz menni a %s -hez.

en: Error
hu: Hiba

en: Everybody
hu: Mindenki

en: Everything
hu: Minden

en: Excited
hu: Izgatott

en: Exercising
hu: Testedzés

en: Extracting package...
hu: Csomagok kibontása...

en: February
hu: Február

en: Fetching the social channel...
hu: Szociális csatorna hozzáadása...

en: File
hu: Fájl

en: Filter
hu: Szűrő

en: Finish
hu: Vége

en: First name
hu: Keresztnév

en: Force HTTPS
hu: HTTPS erőltetése

en: Friday
hu: Péntek

en: Friends
hu: Barátok

en: From
hu: Feladó

en: Gateway
hu: Átjáró

en: Gateways
hu: Átjárók

en: General
hu: Általános

en: Generate file!
hu: Fájl generálása!

en: Geolocation
hu: Tartózkodási hely

en: Getting the name...
hu: Név megszerzése...

en: Great work! Now, you can share Jappix with your friends!
hu: Nagyszerű! Most már meg tudod osztani a Jappix-et a barátaiddal!

en: Grooming
hu: Szépségápolás

en: Group
hu: Csoport

en: Groupchat
hu: Csoportos beszélgetés

en: Groupchat host
hu: Csoportos beszélgetés kiszolgálója

en: Groupchats to join
hu: Csoportos beszélgetéshez csatlakozás

en: Groups
hu: Csoportok

en: HTTPS storage
hu: HTTPS tároló

en: Happy
hu: Boldog

en: Here it is! A new beautiful profile image!
hu: Kész is! Egy szép új profilkép!

en: Here we go!
hu: Indulhatunk is!

en: Hi there!
hu: Szia!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
hu: Szia, %s vagyok, és szeretnélek hozzáadni a barátaimhoz.

en: Hide
hu: Elrejt

en: Hierarchy
hu: Hierarchia

en: High
hu: Magas

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Hosts
hu: Kiszolgálók

en: Hosts configuration
hu: Kiszolgáló konfiguráció

en: Hot
hu: Pimasz

en: How are you?
hu: Hogy vagy?

en: Identity
hu: Személyazonosság

en: If the current language does not match yours (%1s), you can make Jappix speak %2s it will be saved.
hu: Ha az aktuális nyelv nem egyezik a tiéddel (%1s), át tudod állítani a Jappix-et hogy %2s beszéljen.

en: If you want to get some help about the Jappix installation and configuration, you can use our whole documentation, available at:
hu: Ha problémád van a Jappix telepítésével és konfigurálásával, megnézheted a dokumentációt ami elérhető itt:

en: If you want to remove some backgrounds, use the browser below.
hu: Ha el szeretnél távolítani háttérképeket, használd az alábbi böngészőt.

en: Important notice
hu: Fontos értesítés

en: Inactive
hu: Tétlen

en: Inactive since: %s
hu: Inaktív ideje: %s

en: Installation
hu: Telepítés

en: Internal server error, try later
hu: Belső szerver hiba, kérlek próbáld újra később

en: It allows you to get in touch with the millions of users who currently use the XMPP network like you do with Jappix. Join the community and stay free!
hu: Segít, hogy kapcsolatban maradj emberek millióival akik az XMPP hálózatot használják, mint ahogy te is tudod a Jappix-el. Csatlakozz a közösséghez és maradj szabad!

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
hu: Erősen ajánlott, hogy feltölts egy profilképet (%s maximum), mondjuk egy képet rólad, mert így a barátaid könnyebben felismernek.

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
hu: Itt az idő létrehozni a saját szociális felhődet, kezd az első lépéssel!

en: Item
hu: Elem

en: January
hu: Január

en: Jappix Mobile
hu: Jappix Mobil

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
hu: A Jappix hálózati probléma miatt megszakadt, hiba vagy rossz bejelentkezés (ellenőrízd helyesen töltötted-e ki az adatokat). Elnézést a kellemetlenségért!

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
hu: Jappix frissitve: nálad jeleneg az utolsó kiadás fut.

en: Jappix installation
hu: Jappix telepítése

en: Jappix is a great social platform, that you can access wherever you are, whenever you want and communicate with whovever you want.
hu: A Jappix egy nagyszerű közösségi felület, amit bárhonnan és bármikor elérhetsz, és bárkivel beszélhetsz.

en: Jappix is an open-source project from PostPro, a non-profit organization which provides us a great help.
hu: A Jappix egy nyílt-forrású projekt a PostPro-tól, egy non-profit szervezettől ami nagy segítséggel van a számunkra.

en: Jappix is fully customisable: you can change its design right here.
hu: A Jappix teljesen testre szabható: itt meg tudod változtatni a kinézetét.

en: Jappix is now up to date!
hu: Jappix most naprakész!

en: Jappix manager
hu: Jappix menedzser

en: Jappix must be able to write in this folder to create its sub-directories. If not, you must set the rights to %1s or change the folder owner to %2s (depending of your configuration).
hu: A Jappix-nak tudnia kell írni ebbe a mappába, hogy létre tudjon hozni almappákat. Ha nem tud, be kell állítanod az írási jogot %1s vagy megváltoztatni a mappa tulajdonosát %2s -re (a konfigurációdtól függően).

en: Jappix needs that you specify some values to work. Please correct the following inputs (or keep the default values, which are sufficient for most people).
hu: A Jappixnak szüksége van pár érték beállítására. Kérlek korrigáld az alábbi bemeneteket (vagy tartsd meg az alapértelmezetteket, amik a legtöbb ember számára ajánlottak).

en: Jappix offers you the possibility to manage your configuration, install new plugins or search for updates. That's why you must create an administrator account to access the manager.
hu: Jappix felajánlja a lehetőséget, hogy menedzseld a konfigurációd, telepíts új kiegészítőket, vagy keress frissítéseket. Ezért kell létrehoznod egy adminisztrátori fiókot, hogy hozzáférj ezekhez a beállításokhoz.

en: Jappix stores persistent data (such as shared files, chat logs, your own music and its configuration) into a single secured storage folder.
hu: A Jappix tárolja az állandó adatokat (mint a megosztott fájlok, beszélgetések naplózásai, saját zenék és konfigurációk), egy egyedi, biztosított mappában.

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
hu: A JavaScript hiányzik a böngésződből, anélkül nem tudod használni a Jappixot! Kérlek javítsd.

en: Join
hu: Egyesít

en: Join a chat
hu: Csatlakozás egy beszélgetéshez

en: July
hu: Július

en: June
hu: Június

en: Keep your Jappix node fresh and fast, clean the storage folders regularly!
hu: Tartsd frissen a Jappixodat, tisztítsd a tároló mappákat rendszeresen!

en: Last %s version is better!
hu: Az utolsó %s verzió jobb!

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Last seen: %s
hu: Utóljára láttad: %s

en: Left
hu: Balra

en: Let's have a look at the installation steps:
hu: Nézzük, mik a telepítés lépései:

en: List
hu: Lista

en: List name
hu: Nevek listázása

en: Loading
hu: Betöltés

en: Loading comments...
hu: Hozzászólások betöltése..

en: Local time
hu: Helyi idő

en: Lock the host
hu: Gazda lezárása

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
hu: Jelentkezz be az XMPP fiókodba, vagy csinálj egy újat ingyen!

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
hu: Jelentkezz be az XMPP fiókodba. Használhatod a %s -t is, hogy csatlakozz egy csoportos beszélgetéshez.

en: Logs
hu: Logok

en: Low
hu: Alacsony

en: MUC administration
hu: MUC adminisztráció

en: Main configuration
hu: Fő beállítások

en: Main host
hu: Fő kiszolgáló

en: Manage
hu: Intézés

en: Manage backgrounds
hu: Háttérképek menedzselése

en: Manage favorite rooms
hu: Kedvenc szobák kezelése

en: Manage your favorite groupchats
hu: A kedvenc csoportos beszélgetéseid menedzselése

en: Manager
hu: Menedzser

en: Manager access
hu: Menedzser hozzáférés

en: Manager link
hu: Menedzser link

en: March
hu: Március

en: Maximum notices
hu: Maximális értesítés

en: May
hu: Május

en: Maybe you don't know what a BOSH server is? In fact, this is a relay between a Jappix client and a XMPP server, which is necessary because of technical limitations.
hu: Nem tudod mi az a BOSH szerver? Ez egy továbbító a Jappix kliens és az XMPP szerver között, ami a technikai korlátok miatt szükséges.

en: Media integration
hu: Média integráció

en: Media viewer
hu: Média néző

en: Medium
hu: Közepes

en: Member list
hu: Tag lista

en: Message archives
hu: Archivált üzenetek

en: Message archiving
hu: Üzenet archiválása

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Mobile
hu: Mobil

en: Moderators
hu: Moderátorok

en: Monday
hu: Hétfő

en: Monthly
hu: Havonta

en: Mood
hu: Hangulat

en: More notices...
hu: Mégtöbb értesítés...

en: More stuff
hu: Több dolog

en: Music
hu: Zene

en: Name
hu: Név

en: Need help? You'd better read our documentation page about how to fill this form!
hu: Szükséged van segítségre? A legjobb, ha elolvasod a dokumentációnkat arról, hogyan töltsd ki az űrlapot!

en: New
hu: Új

en: New (2 times)
hu: Új (2-szer)

en: News
hu: Hírek

en: Next
hu: Következő

en: Nickname
hu: Felhasználónév

en: No
hu: Nem

en: No notifications.
hu: Nincs értesítés.

en: No result!
hu: Nincs találat!

en: No room found on this server.
hu: Ezen a szerveren nincs ilyen szoba

en: None
hu: Nincs

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
hu: Nem minden privát jellegű az XMPP-n, ez is egy ilyen dolog, a te publikus profilod (vCard).

en: Note that if you don't specify a value which is compulsory, it will be automatically completed with the default one.
hu: Jegyezd meg, hogy ha nem adod meg a kötelező adatokat, akkor automatikusan ki lesznek töltve egy alapértelmezettel.

en: Nothing found for: %s
hu: Nem található: %s

en: Notice
hu: Megjegyzés

en: October
hu: Október

en: Offline friends
hu: Kijelentkezett barátok

en: Old
hu: Régi

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
hu: Amint feltöltötted, a barátaid azonnal le fogják tudni tölteni.

en: Only show connected friends
hu: Csak a csatlakozott barátok mutatása

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
hu: Oppá, nem ismertünk fel, mint érvényes adminisztrátort. Nézd meg az azonosítóid!

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
hu: Oppá, valamit elírtál, vagy a két jelszó nem egyezik!

en: Open XMPP links with Jappix
hu: XMPP linkek megnyitása Jappix-el

en: Options
hu: Beállítások

en: Order
hu: Rendez

en: Other statistics
hu: Egyéb statisztikák

en: Others
hu: Mások /Egyebek

en: Outcast list
hu: Letiltottak listája

en: Owner list
hu: Tulajdonos lista

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
hu: PHP maximum feltöltési méret nem kielégítő (%1s), definiáld %2s és %3s közé.

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
hu: PHP maximum feltöltési méret kielégítő (%s).

en: Participants
hu: Résztvevők

en: Password
hu: Jelszó

en: Persistent
hu: Tartós

en: Personal
hu: Személyes

en: Phone
hu: Telefon

en: Playful
hu: Játékos

en: Please check your inputs: something is missing!
hu: Kérlek ellenőrizd a bemeneteket: valami hiányzik!

en: Please enable JavaScript
hu: Kérlek engedélyezd a JavaScript-et

en: Please enter the group chat address to join.
hu: Kérlek add meg a csoportos beszélgetés címét a csatlakozáshoz.

en: Please enter your nickname to join %s.
hu: Adj meg egy becenevet, hogy belépj a %s szobába.

en: Please select a friend to view the chat history.
hu: Kérlek válassz ki egy barátot, hogy lásd a beszélgetési előzményeket

en: Please use the form below to login to the administration panel.
hu: Kérlek használd az alábbi formát hogy bejelentkezz az adminisztrációs panelre.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
hu: Kérlek várj amíg az avatar képed feltöltődik...

en: Please wait...
hu: Kérlek várj...

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Previous
hu: Előző

en: Priority
hu: Prioritás

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Profile
hu: Profil

en: Profile image
hu: Profilkép

en: Prohibit
hu: Tiltás

en: Project
hu: Projekt

en: Proxies
hu: Proxik

en: Publication/Subscription
hu: Publikációk/Feliratkozások

en: Pubsub host
hu: Pubsub kiszolgáló

en: Purge cache
hu: Cache tisztítása

en: Purge logs
hu: Logok tisztítása

en: Purge sent files
hu: Elküldött fájlok törlése

en: Purge updates
hu: Frissítések tisztítása

en: Received
hu: Fogadott

en: Reconnect
hu: Újrakapcsolódás

en: Regenerating storage folder tree...
hu: Tároló mappák újra generálása...

en: Register
hu: Regisztráció

en: Register a new XMPP account to join your friends on your own social cloud. That's simple!
hu: Regisztrálj egy új XMPP fiókot, hogy csatlakozz a barátaidhoz a saját szociális felhődben. Ez egyszerű!

en: Registration allowed
hu: Regisztráció engedélyezve

en: Registration failed, please choose a different username
hu: A regisztráció nem sikerült, kérlek válassz másik felhasználónevet.

en: Relaxing
hu: Pihen

en: Remember me
hu: Emlékezz rám

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove this logo
hu: Logo eltávolítása

en: Remove this notice
hu: Értesítés eltávolítása

en: Remove users with this tool. Note that you cannot remove an user if he is the only one remaining.
hu: Felhasználó eltávolítása ezzel az eszközzel. Akkor nem tudsz felhasználót eltávolítani, ha ő maradt az egyetlen.

en: Removing current Jappix system files...
hu: Az aktuális Jappix rendszer fájlok törlése...

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeat this notice
hu: Értesítés megismétlése

en: Reply
hu: Válaszolás

en: Requesting this service...
hu: Szolgáltatás kérése...

en: Required
hu: Szükséges

en: Resource
hu: Forrás

en: Right
hu: Jobbra

en: Room
hu: Szoba

en: Rooms
hu: Szobák

en: Sad
hu: Szomorú

en: Saturday
hu: Szombat

en: Save
hu: Mentés

en: Save chat
hu: Beszélgetés mentése

en: Search
hu: Keresés

en: Search a friend
hu: Egy barát keresése

en: Search a room
hu: Szoba keresése

en: Search a room on
hu: Szoba keresése a

en: See his/her position on the globe
hu: Megnézem a pozícióját a földgömbön.

en: See my status
hu: Állapotom

en: Select a background to use and change the display options.
hu: Háttérkép választása, hogy használd és változtasd a kijelzési opciókat.

en: Select a favorite
hu: Kedvenc kiválasztása

en: Send
hu: Küldés

en: Send a file
hu: Fájl küldése

en: Send him/her a message
hu: Küldj neki üzenetet

en: Send his/her status
hu: Az ő státuszának elküldése

en: Send message
hu: Üzenet küldése

en: Send messages
hu: Üzenetküldés

en: Send queries
hu: Lekérdezések

en: September
hu: Szeptember

en: Server
hu: Szerver

en: Server to query
hu: Szerver lekérdezése

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Service description
hu: Szolgáltatás leírása

en: Service discovery
hu: Szolgáltatás megismerése

en: Service name
hu: Szolgáltatás neve

en: Service offline or broken
hu: A szolgáltatás nem elérhető, vagy lezárt

en: Service unavailable
hu: A szolgáltatás nem elérhető

en: Services installation
hu: Szolgáltatás telepítés

en: Share
hu: Megosztás

en: Share Jappix on %s
hu: A Jappix megosztása a %s -en.

en: Share statistics
hu: Megosztási statisztikák

en: Share this link with your friends:
hu: Link megosztása a barátaiddal

en: Share your position on the globe
hu: Pozícióm megosztása a földgömbön

en: Shocked
hu: Döbbent

en: Show
hu: Mutat

en: Show all friends
hu: Minden barát mutatása

en: Show comments
hu: Mutasd a hozzászólásokat

en: Show user profile
hu: Felhasználói profil megmutatása

en: Simple notice
hu: Egyszerű értesítés

en: Size
hu: Méret

en: Smiley insertion
hu: Hangulatjel beszúrása

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
hu: Bocs, de lekérdezés nem hozott eredményt!

en: Sounds
hu: Hangok

en: Start a chat with him/her
hu: Beszélj vele

en: Static content server
hu: Statikus tartalom szerver

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Status
hu: Státusz

en: Stay tuned in what your users store on your server and remove undesired content with this tool.
hu: Maradj összhangban azzal amit a felhasználóid tárolnak a szerveren, és töröld a nem kívánt tartalmakat ezzel az eszközzel.

en: Storage
hu: Tároló

en: Storage configuration
hu: Tároló konfigurálása

en: Store a history of your chats
hu: Korábbi beszélgetések tárolása

en: Street
hu: Utca

en: Subject
hu: Tárgy

en: Submit
hu: Küldés

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Subscription
hu: Feliratkozás

en: Suggested friends
hu: Javasolt barátok

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: System
hu: Rendszer

en: Talkative
hu: Beszédes

en: Talking
hu: Beszélgetés

en: Text in bold
hu: Félkövér

en: Text in italic
hu: Dőlt

en: Thanks for using Jappix!
hu: Köszönjük, hogy a Jappix-ot használtad!

en: The chosen users have been removed.
hu: A kiválaszott felhasználó eltávolítva.

en: The element list on this server could not be obtained!
hu: Az elemek listája ezen a szerveren nem elérhető!

en: The feature requested is not implemented by the recipient or server and therefore cannot be processed.
hu: A megkövetelt tulajdonságot a fogadó vagy a szerver nem tudja implementálni, ezért ezért művelet nem hajtható végre.

en: The file you want to upload must be smaller than %s.
hu: A fájl amit felszeretnél tölteni, kisebbnek kell lennie %s-nál/nél.

en: The folder is empty.
hu: A mappa üres.

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
hu: A mappa nem írható, Állítsd be a jogosultságokat %s mappán.

en: The folder is writable, you can continue!
hu: A mappa írható, már folytathatod!

en: The groupchat has been removed, now someone else will be able to recreate it.
hu: A csoportos beszélgetést törölték, most valaki más létre tudja hozni.

en: The image could not be received, would you mind retry?
hu: A képet nem tudtuk fogadni, szeretnéd megpróbálni újra?

en: The image file is not supported or has a bad size.
hu: Nem támogatott képfájl vagy túl nagy.

en: The music could not be received, please retry!
hu: A zenét nem tudtuk fogadni, kérlek próbáld újra!

en: The room you joined seems not to exist. You should create it!
hu: A szoba ahova csatlakoztál még nem létezik. Előbb létre kell hoznod!

en: The selected elements have been removed.
hu: A kiválasztott elemek törölve lettek.

en: The storage folder you wanted to clean is now empty!
hu: A tárolóhely, amit üríteni akarsz üres!

en: The update has failed! Please try again later.
hu: Sikertelen frissítés! Próbáld meg később.

en: The user has been added!
hu: Felhasználó hozzáadva!

en: The user that you want to reach is not present in the room.
hu: A felhasználó akit keresel, nincs a szobában!

en: This chat is empty!
hu: Ez a beszélgetés üres!

en: This is a repeat from %s
hu: Ez egy ismétlés %s -től

en: This is a restricted area: only the authorized users can manage this Jappix node.
hu: Ez egy korlátozott régió: csak a kijelölt felhasználók tudják menedzselni ezeket a Jappix opciókat.

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
hu: Nem érvényes képformátum, kérlek használj PNG, GIF, vagy JPG képet!

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
hu: Nem megfelelő képformátum, kérlek PNG-t használj!

en: This is not a valid music file, please encode in Ogg Vorbis, MP3 or WAV!
hu: Ez nem egy érvényes zenei fájl formátum, kérlek kódold át Ogg Vorbis, MP3 vagy WAV formátumba!

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
hu: Ez egy statikus tartalom szerver a következőknek: %1a, “%2s”.

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
hu: Ez a következők felhasználói feltöltések szervere: %1s, “%2s”.

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
hu: Ez az értesítés csak egyszerű szöveget tartalmazhat, tehát kódok nem elérhetőek!

en: This page helps you specify the default hosts Jappix will connect to. You can leave it as it is and continue if you want to use the official service hosts.
hu: Ez az oldal segít beállítani, hogy melyik kiszolgálóhoz fog csatlakozni a Jappix.  Így is hagyhatod a beállításokat ha a hivatalos kiszolgálót szeretnéd használni.

en: This room (%s) is protected with a password.
hu: Ez a szoba (%s) jelszóval védett.

en: This tool has been disabled, you cannot use it!
hu: Ez az eszköz le van tiltva, nem tudod használni!

en: This tool will help you fastly install Jappix, the first full-featured XMPP-based social platform, on your server. You don't even need any technical knowledge.
hu: Ez az eszköz segít gyorsan telepíteni a Jappix-et, az első teljes értékű XMPP alapú szociális platformot a szerveredre. Nincs szükséged semmilyen technikai tudásra.

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Title
hu: Cím

en: To
hu: Címzett

en: To improve security, sessions are limited in time and when your browser will be closed, you will be logged out.
hu: A biztonság érdekében a kapcsolat időben limitált, és ha bezárod a böngésződ, ki leszel jelentkeztetve.

en: To perform this, you must be able to access your server's shell and be logged in as root. Remember this is facultative, Jappix will work without these modules, but some of its features will be unavailable.
hu: Hogy végrehajtsd ezt hozzá kell férned a szerver héjához és root-ként kell bejelentkezned. Ne felejtsd hogy ez fakultatív, a Jappix működik ezek nélkül a modulok nélkül, de néhány eleme elérhetetlen lehet.

en: Top
hu: Fent

en: Total
hu: Összeg

en: Traveling
hu: Utazás

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Type something you want to share with your friends...
hu: Írj valamit, amit megosztanál a barátaiddal...

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
hu: Írd be a hexadecimális kódját annak a színnek, amit háttérként szeretnél használni.

en: Type your comment here...
hu: Hozzászólok...

en: Unattach the file
hu: Fájlcsatolás törlése

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: Unblock
hu: Felold

en: Uncheck all
hu: Megjelölések visszavonása

en: Unclassified
hu: Osztályozatlan

en: Underlined text
hu: Aláhúzott

en: Unencrypted
hu: Titkosítatlan

en: Unknown country
hu: Ismeretlen ország

en: Unknown name
hu: Ismeretlen név

en: Update in progress
hu: Frissítés folyamatban

en: Update your Jappix node with this tool, or check if a new one is available. Informations about the latest version are also displayed (in english).
hu: Frissítsd a Jappix csomópontod ezzel az eszközzel, vagy nézd meg hogy létezik-e egy újabb. Információk fognak megjelenni a legújabb verzióról (angolul).

en: Updates
hu: Frissítések

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload each logo with the recommended maximum pixel size.
hu: Minden logó föltöltése egy ajánlott maximum mérettel.

en: Upload your music (Ogg Vorbis, MP3 or WAV) to be able to listen to it in Jappix!
hu: Töltsd fel a zenéid (Ogg Vorbis, MP3 vagy WAV formátumban), hogy tudd őket hallgatni a Jappix-ban is!

en: Use a proxy
hu: Proxy használata

en: Use default background
hu: Alapértelmezett háttér használata

en: Use this tool to find your friends on the server you are using right now, or add them later.
hu: Használd ezt az eszközt hogy megtaláld a barátaidat a szerveren amit most használsz, vagy add hozzá őket később.

en: Use your own color
hu: Használd a saját színed

en: Use your own image
hu: Használd a saját képed

en: User
hu: Felhasználó

en: User currently active
hu: A felhasználó jelenleg elérhető

en: User directory
hu: Felhasználói könyvtár

en: User profile
hu: Felhasználói profil

en: User uploads server
hu: Felhasználói feltöltések szervere

en: Users
hu: Felhasználók

en: Using Jappix, an open social platform. I am %s!
hu: Jappix-et, egy nyílt szociális platformot használok. %s vagyok!

en: Vertical
hu: Függőleges

en: View chat history
hu: Beszélgetés előzményeinek megnézése

en: View profile
hu: Profil megtekintése

en: View this logo
hu: Logo megtekintése

en: Visitors
hu: Látogatók

en: Visits
hu: Látogatottság

en: Website
hu: Honlap

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Weekly
hu: Hetente

en: Welcome
hu: Üdvözöljük

en: Welcome on %1s, “%2s”.
hu: Üdvözöljük %1son, “%2s”.

en: Welcome on Jappix, your own social cloud!
hu: Üdvözlünk a Jappix-en, a saját szociális felhődben!

en: Welcome to the Jappix installation!
hu: Üdvözöljük a Jappix telepítésében!

en: Welcome!
hu: Üdvözöljük!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
hu: Milyen kár! Nincs profilkép társítva a személyi igazolványodhoz.

en: What are you doing?
hu: Mit csinálsz?

en: What's new?
hu: Mi újság?

en: What's up with you?
hu: Mi a helyzet veled?

en: When Jappix will be installed, just click on the manager link on the home page to access it.
hu: Ha telepítetted a Jappix-et, csak kattints a menedzser linkre a főoldalon, hogy hozzáférj.

en: When you will press the save button, the profile editor will be opened. Happy socializing!
hu: Ha megnyomod a mentés gombot,  meg fog nyílni a profil szerkesztő. Jó szocializálódást!

en: Where are you?
hu: Hol vagy?

en: Working
hu: Dolgozik

en: XMPP links
hu: XMPP linkek

en: Yearly
hu: Évente

en: Yes
hu: Igen

en: Yes, let's do it!
hu: Igen, csináljuk!

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: You
hu: Te

en: You administrate this room
hu: Te adminisztrálod ezt a szobát

en: You are synchronized with your network.
hu: Szinkronizálva vagy a hálózatoddal.

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
hu: A Jappix egy fejlesztői kiadását használod. Frissítsd a tárolónkból ennek a végrehajtásával: %s.

en: You can add a new background to the list with this tool. Please send a valid image.
hu: Ezzel az eszközzel hozzá tudsz adni egy új háttérképet a listához. Kérlek küldj egy érvényes képet.

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
hu: HTML, CSS és JavaScript segítségével személyreszabhatod értesítéseidet, de szükséges stíluskódok használata.

en: You can define more than one administrator for this Jappix node. You can also change a password with this tool.
hu: Ehhez a Jappix csomóponthoz több adminisztrátort is tudsz definiálni. Ezzel az eszközzel jelszót is tudsz változtatni.

en: You can install some extra softwares on your server, to extend your Jappix features. Some others might be modified, because of security restrictions which are set by default.
hu: Telepíthetsz néhány extra szoftvert is a szerveredre, hogy kiterjeszd a felhasználói élményt. Néhányat esetleg módosíthatnak a biztonsági korlátozások miatt.

en: You can set your own service logo to replace the default one. Take care of the size and the main color of each logo!
hu: Be tudod állítani a saját vízjeled az alapértelmezett helyett. Légy óvatos a méretével és a színével kapcsolatban!

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
hu: Sikeresen kijelentkeztél az XMPP fiókodból, további kellemes napot!

en: You have been logged out. Goodbye!
hu: Sikeresen kijelentkeztél. Viszlát!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
hu: Sikeresen regisztráltál, ez az XMPP címed:

en: You must select elements to remove!
hu: Ahhoz, hogy törölni tudj, ki kell választanod egy elemet!

en: You must select one or more users to be removed!
hu: Legalább egy felhasználót ki kell választani ahhoz, hogy törölni lehessen!

en: Your XMPP account has been removed, bye!
hu: Az XMPP fiókod törölve, szia!

en: Your browser is out of date!
hu: A böngésződ régi, elavult.

en: Your channel
hu: A te csatornád

en: Your design preferences have been saved!
hu: A kinézeti beállításaid elmentettük.

en: Your form has been sent.
hu: Az űrlapod elküldve.

en: Your friend closed the chat.
hu: A barátod bezárta a beszélgetést.

en: Your friend is doing something else.
hu: A barátod valami mást csinál.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
hu: A barátod figyelemmel kíséri a beszélgetést.

en: Your friend is writing a message...
hu: A barátod épp ír neked…

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
hu: A barátod úgy tűnik nem kapta meg az üzenete(i)det!

en: Your friend stopped writing a message.
hu: A barátod abbahagyta az üzenet írását.

en: Your groupchats
hu: Csoportos beszélgetéseid

en: Your image was added to the list!
hu: A képed hozzá lett adva a listához!

en: Your inbox
hu: Postaládád

en: Your inbox is empty.
hu: A bejövő fiókod üres

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
hu: A logo formátumodnak PNG-nek kell lennie. Hagyj egy mezőt üresen, és a logo nem lesz megváltoztatva.

en: Your music has been added!
hu: Zene hozzáadva!

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
hu: A jelszavad megváltozott. Mostmár be tudsz jelentkezni a fiókodba az új adatokkal.

en: Your profile
hu: A te profilod

en: Your service logo has been successfully changed!
hu: A vízjeled sikeresen módosítva!

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
hu: A tárolóid nem írhatóak, kérlek használj másikat!

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
hu: A te Jappixod elavult. Kattints ide, és frissits a %s verzióra!

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
hu: Úgy tűnik, hogy jelenlegi verzió a legfrissebb, de ellenőrizheted manuálisan is ide kattintva.

en: anonymous mode
hu: Névtelen mód

en: changed his/her nickname to %s
hu: megváltoztatta a felhasználónevét %s -re

en: changed the subject to:
hu: tárgy megváltoztatása erre:

en: commented an item you follow: “%s”.
hu: Kommentálva egy elem amit követsz: “%s”.

en: could not receive your file: “%s”.
hu: nem tudta fogadni a fájl-t: “%s”

en: has accepted to received your file: “%s”.
hu: elfogadta, hogy küldj neki egy fálj-t : “%s”

en: has been banned
hu: kitiltva

en: has been kicked
hu: kirúgva

en: has received a file exchange request: “%s”.
hu: kapott egy felkérést az alábbi fájl fogadására: “%s”

en: has rejected to receive your file: “%s”.
hu: elutasította a fájl-t: “%s”

en: is now
hu: most

en: joined the chat room
hu: csatlakozás a szobához

en: left the chat room
hu: a szoba elhagyása

en: liked your post: “%s”.
hu: kedveli a bejegyzésedet: “%s”

en: login page
hu: bejelentkezés oldal

en: no reason
hu: Nincs ok

en: no status
hu: nincs státusz

en: no subject defined for this room.
hu: nincs téma megadva ehhez a szobához.

en: published on your wall: “%s”.
hu: írt a faladra: “%s”

en: quoted you somewhere: “%s”.
hu: szavaztak rád valahol: “%s”.

en: tagged you in a photo (%s).
hu: megjelöltek egy képen (%s).

en: tagged you in a video (%s).
hu: megjelöltek egy videón (%s).

en: unknown
hu: nem ismert

en: would like to add you as a friend.
hu: hozzá szeretne téged adni barátként

en: would like to get authorization.
hu: szeretne engedélyt szeretne kapni.

en: would like to send you a file: “%s”.
hu: szeretne neked küldeni egy fálj-t : “%s”

en: would like you to join this chatroom:
hu: szeretné hogy csatlakozz ehhez a szobához:
