Jappix - en to sv translation catalogue (456 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
sv: %1s har ej installerats på ditt system. Du borde installera %2s.

en: %s bans an user of the room
sv: %s utesluter en användare från rummet

en: %s changes the room topic
sv: %s ändrar rummets ämnestext

en: %s changes your nickname
sv: %s ändrar ditt chattnamn

en: %s closes the chat
sv: %s stänger chatten

en: %s days ago
sv: %s dagar sedan

en: %s invites someone to join the room
sv: %s bjuder in någon att gå med i rummet

en: %s is installed on your system.
sv: %s har installerats på ditt system.

en: %s joins a groupchat
sv: %s går med i en gruppchatt

en: %s kicks an user of the room
sv: %s sparkar ut en användare från rummet

en: %s removes the chat logs
sv: %s tar bort chattloggar

en: %s sends a message to someone in the room
sv: %s skickar ett meddelande till någon i rummet

en: %s sends a message to the room
sv: %s skickar ett meddelande till (alla i) rummet

en: %s shows the user profile
sv: %s visar användarprofil

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
sv: En ny version av Jappix finns tillgänglig! Kontrollera vad som är nytt och starta uppdateringen.

en: A short message?
sv: Kort meddelande?

en: Account
sv: Konto

en: Accounts
sv: Konton

en: Active for this session
sv: Aktiv för denna session

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Adapt
sv: Anpassa

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a friend
sv: Lägg till en vän

en: Add this contact to your friends
sv: Lägg till denna kontakt till dina vänner

en: Add this groupchat to your favorites
sv: Lägg till denna gruppchat till dina favoriter

en: Administration panel for this room
sv: Administrationspanel för detta rum

en: Administrator account
sv: Administratörskonto

en: Administrator list
sv: Administratörslista

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All
sv: Alla

en: All tabs
sv: Alla flikar

en: Allow
sv: Tillåt

en: Always active
sv: Alltid aktiv

en: Amorous
sv: Förälskad

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
sv: Ett fel uppstod vid uppladdning. Kanske filen är större än %s eller av blockerad av någon anledning.

en: An open social network
sv: Ett öppet socialt nätverk.

en: Anonymous host
sv: Anonym värd

en: Anonymous mode
sv: Anonymt läge

en: Appointment
sv: På möte

en: Ask for authorization
sv: Be om tillåtelse

en: Attach a file
sv: Bifoga en fil

en: August
sv: Augusti

en: Authentications
sv: Autentiseringar

en: Authorization failed
sv: Tillåtelsekontroll misslyckades

en: Authorizations
sv: Tillåtelser

en: Authorize
sv: Tillåtelse

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Automation
sv: Automatik

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available shortcuts:
sv: Tillgängliga genvägar:

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Away
sv: Borta

en: BOSH host
sv: BOSH värd

en: Background
sv: Bakgrund

en: Backgrounds
sv: Bakgrunder

en: Be careful of the information you write into your profile, because it could be accessed by everyone (even someone you don't want to).
sv: Var försiktig med informationen du skriver in i din profil, det kan läsas av alla (till och med någon du inte vill ska se).

en: Biography
sv: Biografi

en: Block
sv: Blockera

en: Both
sv: Båda

en: Bottom
sv: Botten

en: Browse
sv: Bläddra

en: Busy
sv: Uppagen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Center
sv: Mitten

en: Change favorites
sv: Ändra favoriter

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Change style
sv: Ändra stil

en: Changes saved!
sv: Ändringar sparade!

en: Channel
sv: Kanal

en: Chat
sv: Chatt

en: Check again
sv: Kontrollera igen

en: Check all
sv: Markera alla

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Choose
sv: Välj

en: Chores
sv: Sysslor

en: City
sv: Stad

en: Clean
sv: Rensa

en: Clean current chat
sv: Rensa nuvarande chat

en: Clean everything
sv: Rensa allt

en: Click here to solve the error
sv: Klicka här för att lösa problemet

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
sv: Trycka på denna länk för att få chatloggen och vänta. Tryck sedan igen för att få filen.

en: Click to disable
sv: Klicka för att deaktivera

en: Click to enable
sv: Klicka för att aktivera

en: Client
sv: Klient

en: Clients
sv: Klienter

en: Close
sv: Stäng

en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

en: Collaboration
sv: Kollaboration

en: Color
sv: Färg

en: Command
sv: Kommando

en: Commands
sv: Kommandon

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Communicate with the entire world!
sv: Kommunicera med hela världen!

en: Complete name
sv: Fullständigt namn

en: Components
sv: Komponenter

en: Compression
sv: Komprimering

en: Confident
sv: Självsäker

en: Configuration
sv: Inställningar

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Connection
sv: Anslutning

en: Contact
sv: Kontakt

en: Content
sv: Innehåll

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Could not get the comments!
sv: Kunde ej hämta kommentarer!

en: Country
sv: Land

en: Crazy
sv: Galen

en: Credentials
sv: Rättigheter

en: Current
sv: Nuvarande

en: Daily
sv: Dagligen

en: Date
sv: Datum

en: Date of birth
sv: Födelsedatum

en: Delete
sv: Radera

en: Delete account
sv: Ta bort konto

en: Deny
sv: Förbjud

en: Design
sv: Utseende

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory host
sv: Katalogvärd

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Do you accept?
sv: Vill du acceptera inbjudan?

en: Don't hide offline friends
sv: Visa även ej inloggade vänner

en: Download file!
sv: Ladda ner fil!

en: Downloading package...
sv: Laddar ned..

en: Drinking
sv: Dricker

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
sv: På grund av ett nätverksproblem så har du blivit frånkopplad. Vad vill du göra nu?

en: E-mail
sv: E-post

en: Eating
sv: Äter

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit options
sv: Ändra inställningar

en: Empty
sv: Tom

en: Empty channel
sv: Tom kanal

en: Enable notification sounds
sv: Aktivera ljudeffekter

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Enter new subject
sv: Ange nytt ämne

en: Error
sv: Fel

en: Everybody
sv: Alla

en: Everything
sv: Allt

en: Excited
sv: Upphetsad

en: Exercising
sv: Tränar

en: February
sv: Februari

en: Fetching the social channel...
sv: Hämtar den sociala kanalen...

en: File
sv: Fil

en: Filter
sv: Filtrera

en: Finish
sv: Slutför

en: First name
sv: Förnamn

en: Force HTTPS
sv: Kräv HTTPS

en: Friday
sv: Fredag

en: Friends
sv: Vänner

en: From
sv: Från

en: General
sv: Allmänt

en: Generate file!
sv: Generera fil!

en: Getting the name...
sv: Få tag i namn...

en: Grooming
sv: Förbereder

en: Group
sv: Grupp

en: Groupchat
sv: Gruppchatt

en: Groupchat host
sv: Värd för gruppchatt

en: Groups
sv: Grupper

en: HTTPS storage
sv: Lagring HTTPS

en: Happy
sv: Glad

en: Here it is! A new beautiful profile image!
sv: Där är den! En ny vacker profilbild!

en: Here we go!
sv: Sätt igång!

en: Hi there!
sv: Hej där!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
sv: Hej, Jag är %s och jag skulle vilja lägga till dig som min vän.

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: High
sv: Hög

en: Horizontal
sv: Sidled

en: Hosts
sv: Värdar

en: Hosts configuration
sv: Inställningar för värdar

en: Hot
sv: Het

en: How are you?
sv: Hur mår du?

en: Identity
sv: Identitet

en: Important notice
sv: Viktigt meddelande

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Internal server error, try later
sv: Internt serverfel. Försök gärna senare

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
sv: Det är rekommenderat att ladda upp en profilbild (max %s), som en bild på dig själv. Det gör det lätt att identifieras av dina vänner.

en: January
sv: Januari

en: Jappix Mobile
sv: Jappix Mobilt

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
sv: Jappix har blivit avbryten av ett nätverksproblem, en bugg eller felaktiga loginuppgifter (se till att du har skrivit rätt uppgifter), Vi ber om ursäkt för besväret.

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
sv: Jappix har uppdaterats. Du använder nu den senaste versionen. Varsågod!

en: Jappix installation
sv: Installera Jappix

en: Jappix is now up to date!
sv: Jappix är nu uppdaterad!

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
sv: Jappix kräver Javascript för att fungera, men det saknas eller är avstängt i din webbläsare.

en: Join
sv: Gå med

en: Join a chat
sv: Gå med i en chat

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Last %s version is better!
sv: Versionen &s är bättre!

en: Last name
sv: Efternamn

en: Left
sv: Vänster

en: List
sv: Lista

en: Loading
sv: Startar

en: Loading comments...
sv: Laddar kommentarer...

en: Local time
sv: Lokal tid

en: Lock the host
sv: Lås värd

en: Login
sv: Logga in

en: Logo
sv: Logotyp

en: Low
sv: Låg

en: Main host
sv: Huvudvärd

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage backgrounds
sv: Anpassa bakgrunder

en: Manage favorite rooms
sv: Hantera favoritrum

en: Manage your favorite groupchats
sv: Hantera dina favorit gruppchatter

en: March
sv: Mars

en: Maximum notices
sv: Maximalt antal notiser

en: May
sv: Maj

en: Media viewer
sv: Mediavisare

en: Member list
sv: Medlemslista

en: Message archives
sv: Meddelandearkiv

en: Message archiving
sv: Meddelande arkivering

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Mobile
sv: Mobilt

en: Moderators
sv: Moderatorer

en: Monday
sv: Måndag

en: Monthly
sv: Månatligen

en: Mood
sv: Humör

en: More notices...
sv: Fler notiser...

en: More stuff
sv: Fler verktyg

en: Music
sv: Musik

en: Name
sv: Namn

en: New
sv: Ny

en: New (2 times)
sv: Ny

en: News
sv: Nyheter

en: Next
sv: Nästa

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No result!
sv: Inget resultat!

en: No room found on this server.
sv: Inget rum hittat på denna server.

en: None
sv: Inget

en: Not available
sv: Ej tillgänglig

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
sv: Allting är inte privat på XMPP, detta är en av sakerna. Din offentliga profil (vCard).

en: Nothing found for: %s
sv: Inget hittades med: %s

en: Notice
sv: Notis

en: October
sv: Oktober

en: Offline friends
sv: Ej inloggade vänner

en: Old
sv: Gammal

en: Only show connected friends
sv: Visa bara anslutna vänner

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
sv: Oops, du verkar inte ha administratörsrättigheter. Kontrollera dina rättigheter.

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
sv: Oops, något saknas, eller så matchar inte de två lösenorden!

en: Open XMPP links with Jappix
sv: Öppna XMPP-länkar med Jappix

en: Options
sv: Inställningar

en: Order
sv: Ordning

en: Others
sv: Andra

en: Outcast list
sv: Lista på uteslutna

en: Owner list
sv: Ägarlista

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
sv: Maxgränsen för uppladdning via PHP är ej tillräcklig (%1s). Du bör ange gränsen till %2s i %3s.

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
sv: Maxgränsen för uppladdning via PHP är tillräcklig (%s).

en: Participants
sv: Deltagare

en: Password
sv: Lösenord

en: Persistent
sv: Beständig

en: Personal
sv: Personliga

en: Phone
sv: Telefon nummer

en: Playful
sv: Lekfull

en: Please check your inputs: something is missing!
sv: Vänligen kontrollera indata -- någonting saknas!

en: Please enable JavaScript
sv: Vänligen aktivera JavaScript

en: Please enter the group chat address to join.
sv: Var god skriv in gruppchat adressen du vill gå med i.

en: Please enter your nickname to join %s.
sv: Var god skriv in ditt användarnamn för att gå med i %s.

en: Please select a friend to view the chat history.
sv: Var god välj en vän för att se chathistoriken.

en: Please use the form below to login to the administration panel.
sv: Vänligen använd formuläret nedan för att logga in på administratörsbilden.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
sv: Var god vänta medans din profilbild uppladdas...

en: Please wait...
sv: Var god vänta...

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Previous
sv: Föregående

en: Priority
sv: Prioritet

en: Privacy
sv: Integritet

en: Profile
sv: Profil

en: Profile image
sv: Profilbild

en: Prohibit
sv: Förhindra

en: Project
sv: Projekt

en: Publication/Subscription
sv: Publicering/Prenumeration

en: Pubsub host
sv: Värd för pubsub

en: Purge cache
sv: Rensa cache

en: Purge logs
sv: Rensa loggar

en: Purge updates
sv: Rensa uppdateringar

en: Received
sv: Mottagen

en: Reconnect
sv: Återanslut

en: Register
sv: Registrera

en: Registration allowed
sv: Registrering tillåten

en: Registration failed, please choose a different username
sv: Registrering misslyckades. Vänligen välj ett annat användarnamn

en: Relaxing
sv: Slappnar av

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove this logo
sv: Ta bort denna logotyp.

en: Remove this notice
sv: Radera notis

en: Rename
sv: Byt namn

en: Repeat
sv: Repetera

en: Repeat this notice
sv: Repetera notis

en: Reply
sv: Svara

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Resource
sv: Resurs

en: Right
sv: Höger

en: Room
sv: Rum

en: Rooms
sv: Rum

en: Sad
sv: Ledsen

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save chat
sv: Spara chat

en: Search
sv: Sök

en: Search a friend
sv: Sök en vän

en: Search a room
sv: Sök efter ett rum

en: Search a room on
sv: Sök efter ett rum på

en: See his/her position on the globe
sv: Se hans/hennes position på jordklotet

en: See my status
sv: Se min status

en: Select a background to use and change the display options.
sv: Välj en bakgrund och ändra inställningar för utseendet.

en: Select a favorite
sv: Välj en favorit

en: Send
sv: Skicka

en: Send him/her a message
sv: Skicka honom/henne ett meddelande

en: Send his/her status
sv: Skicka hans/hennes status

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Send messages
sv: Skicka meddelanden

en: Send queries
sv: Skicka frågor

en: Server to query
sv: Server att ifrågesätta

en: Service
sv: Tjänst

en: Service description
sv: Tjänstbeskrivning

en: Service discovery
sv: Tjänst upptäckande

en: Service name
sv: Tjänstnamn

en: Service offline or broken
sv: Tjänsten är ur funktion

en: Service unavailable
sv: Tjänsten ej tillgänglig

en: Services installation
sv: Installation av tjänster

en: Share this link with your friends:
sv: Skicka denna länk till dina vänner:

en: Shocked
sv: Chockad

en: Show
sv: Visa

en: Show all friends
sv: Visa alla vänner

en: Show comments
sv: Visa kommentarer

en: Show user profile
sv: Visa användarprofil

en: Size
sv: Storlek

en: Smiley insertion
sv: Smiley inläggning

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
sv: Ursäkta, men föremålet lämnade inga resultat!

en: Sounds
sv: Ljud

en: Start a chat with him/her
sv: Öppna en chatt med honom/henne

en: Statistics
sv: Statistik

en: Status
sv: Tillstånd

en: Storage
sv: Lagring

en: Storage configuration
sv: Konfigurera lagring

en: Store a history of your chats
sv: Spara en historik av dina chatter

en: Street
sv: Gata

en: Subject
sv: Ämne

en: Submit
sv: Skicka

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Sunday
sv: Söndag

en: Talkative
sv: Pratsam

en: Talking
sv: Pratar

en: Text in bold
sv: Bred text

en: Text in italic
sv: Kursiv text

en: Thanks for using Jappix!
sv: Tack för att du använder Jappix!

en: The chosen users have been removed.
sv: De valda användarna har tagits bort.

en: The element list on this server could not be obtained!
sv: Elementlistan på denna server kunde inte hämtas!

en: The folder is empty.
sv: Mappen är tom.

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
sv: Mappen är ej skrivbar. Korrigera rättigheterna för mappen %s

en: The folder is writable, you can continue!
sv: Mappen är skrivbar -- du kan nu fortsätta!

en: The groupchat has been removed, now someone else will be able to recreate it.
sv: Gruppchatten har blivit borttagen. Nu kan någon annan återskapa den.

en: The image could not be received, would you mind retry?
sv: Bilden kunde inte tas emot. Det kanske hjälper att försöka igen.

en: The image file is not supported or has a bad size.
sv: Bildfilen stödjs ej eller har en ogiltlig storlek.

en: The room you joined seems not to exist. You should create it!
sv: Rummet du har gått med i verkar inte existera. Skapa det!

en: The update has failed! Please try again later.
sv: Uppdateringen misslyckades. Vänligen försök igen senare.

en: The user has been added!
sv: Användaren har lagts till!

en: The user that you want to reach is not present in the room.
sv: Användaren som du vill nå är inte närvarande i detta rum.

en: This chat is empty!
sv: Denna chat är tom!

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
sv: Ej giltig bild. Vänligen använd enbart bilder i format PNG, GIF eller JPG.

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
sv: Detta är ej en giltig bild. Vänligen använd bildformatet PNG.

en: This room (%s) is protected with a password.
sv: Rummet (%s) är lösenordskyddat.

en: This tool has been disabled, you cannot use it!
sv: Detta verktyg är inaktiverat, du kan inte använda det!

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Title
sv: Titel

en: To
sv: Till

en: Top
sv: Toppen

en: Total
sv: Totalt

en: Traveling
sv: Reser

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
sv: Ange det hexadecimala värdet (webbfärgvärdet) för den färg du vill använda som bakgrund.

en: Type your comment here...
sv: Skriv här...

en: Unattach the file
sv: Ta bort bifogad fil

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unblock
sv: Avblockera

en: Uncheck all
sv: Avmarkera alla

en: Unclassified
sv: Oklassificerad

en: Underlined text
sv: Understruken text

en: Unencrypted
sv: Okrypterad

en: Unknown country
sv: Okänt land

en: Unknown name
sv: Okänt namn

en: Update in progress
sv: Uppdaterar

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Use a proxy
sv: Använd en proxy

en: Use default background
sv: Använd standardbakgrunden

en: Use your own color
sv: Använd egen färg

en: Use your own image
sv: Använd egen bild

en: User
sv: Användare

en: User directory
sv: Deltagarkatalog

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Users
sv: Användare

en: Using Jappix, an open social platform. I am %s!
sv: Använder Jappix, en öppen social plattform. Jag är %s!

en: Vertical
sv: Höjdled

en: View chat history
sv: Visa chathistorik

en: View profile
sv: Visa profil

en: View this logo
sv: Se denna logotyp

en: Visitors
sv: Besökare

en: Visits
sv: Besök

en: Website
sv: Hemsida

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome on %1s, “%2s”.
sv: Välkommen till %1s, “%2s”.

en: Welcome to the Jappix installation!
sv: Välkommen till installationen av Jappix!

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
sv: Vad synd! Du har ingen profilbild för ditt identitetskort!

en: What are you doing?
sv: Vad gör du?

en: What's new?
sv: Vad är nytt?

en: What's up with you?
sv: Hur är läget?

en: Where are you?
sv: Var är du?

en: Working
sv: Jobbar

en: XMPP links
sv: XMPP-länkar

en: Yearly
sv: Årsvis

en: Yes
sv: Ja

en: Yes, let's do it!
sv: Ja, kör på!

en: Yesterday
sv: Igår

en: You
sv: Du

en: You administrate this room
sv: Du administrerar detta rum

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
sv: Du använder utvecklingsversionen av Jappix. Den uppdateras genom vårt repo genom att köra: %s.

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
sv: Du har blivit utloggad från ditt XMPP konto. Ha en bra dag!

en: You have been logged out. Goodbye!
sv: Du har nu loggats ut. Hej då!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
sv: Du har registrertats. Din XMPP-adress är:

en: You must select one or more users to be removed!
sv: Välj en eller flera användare som ska tas bort!

en: Your XMPP account has been removed, bye!
sv: Ditt XMPP konto har blivit borttaget. Hejdå!

en: Your browser is out of date!
sv: Din webbläsare är för gammal!

en: Your channel
sv: Din kanal

en: Your design preferences have been saved!
sv: Dina inställningar för utseendet har sparats!

en: Your form has been sent.
sv: Ditt formulär har skickats.

en: Your friend is writing a message...
sv: Din vän skriver...

en: Your friend stopped writing a message.
sv: Din vän slutade skriva.

en: Your groupchats
sv: Dina gruppchatter

en: Your image was added to the list!
sv: Din bild lades till i listan!

en: Your inbox
sv: Din inkorg

en: Your inbox is empty.
sv: Din inkorg är tom.

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
sv: Bildformatet för logotypen måste vara PNG. Om något fält lämnas tomt kommer loggan ej att ändras.

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
sv: Ditt lösenord har ändrats, du kan nu logga in med det.

en: Your profile
sv: Din profil

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
sv: Din version är gammal. Uppdatera till %s nu genom att klicka här!

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
sv: Din version verkar vara aktuell, men du kan kontrollera uppdateringar manuellt genom att klicka här.

en: anonymous mode
sv: anonymt läge

en: changed the subject to:
sv: ändrade ämnet till:

en: could not receive your file: “%s”.
sv: kunde ej ta emot din fil “%s”.

en: has been banned
sv: har utestängts

en: has been kicked
sv: har sparkats ut

en: is now
sv: är nu

en: joined the chat room
sv: kom in i rummet

en: left the chat room
sv: lämnade rummet

en: login page
sv: inloggningssida

en: no reason
sv: ingen anledning

en: no status
sv: ingen status

en: no subject defined for this room.
sv: inget ämne satt i detta rum.

en: unknown
sv: okänd

en: would like to add you as a friend.
sv: vill lägga til dig som en vän.

en: would like to get authorization.
sv: vill få tillåtelse.

en: would like you to join this chatroom:
sv: vill att du går med i detta chattrum:
