Jappix - en to uk translation catalogue (268 entries)

en: A short message?
uk: Коротке повідомлення?

en: Account
uk: Акаунт

en: Accounts
uk: Акаунти

en: Activity
uk: Діяльність

en: Add
uk: Додати

en: Add a friend
uk: Додати друга

en: Add this contact to your friends
uk: Додати цей контакт в друзі

en: Add this groupchat to your favorites
uk: Додати конференцію в улюблені

en: Address
uk: Адреса

en: Administration panel for this room
uk: Панель адміністрування для кімнати

en: Administrator list
uk: Список адміністраторів

en: Advanced
uk: Розширені

en: All tabs
uk: Всі вкладки

en: Amorous
uk: Закоханий

en: An open social network
uk: Відкрита соціальна мережа

en: Ask for authorization
uk: Надіслати запит авторизації

en: Attach a file
uk: Приєднати файл

en: Authentications
uk: Автентифікація

en: Authorization failed
uk: Помилка авторизації

en: Authorizations
uk: Авторизація

en: Authorize
uk: Авторизований

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Automation
uk: Автоматизація

en: Available
uk: Доступний

en: Available actions
uk: Доступні дії

en: Away
uk: Відійшов

en: Be careful of the information you write into your profile, because it could be accessed by everyone (even someone you don't want to).
uk: Будьте обережні, інформація в вашому профілі доступна всім.

en: Biography
uk: Біографія

en: Block
uk: Заблокувати

en: Browse
uk: Браузер

en: Busy
uk: Зайнятий

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
uk: Не можна нічого відправити: ви можете тільки приймати повідомлення!

en: Change favorites
uk: Змінити улюблені

en: Change password
uk: Змінити пароль

en: Change style
uk: Змінити стиль

en: Channel
uk: Канал

en: Chat
uk: Бесіда

en: Chores
uk: Господарські роботи

en: City
uk: Місто

en: Clean
uk: Очистити

en: Clean current chat
uk: Очистити бесіду

en: Client
uk: Клієнт

en: Clients
uk: Клієнти

en: Close
uk: Зачинити

en: Close this tab
uk: Закрити цю вкладку

en: Collaboration
uk: Співробітництво

en: Command
uk: Команди

en: Comments
uk: Коментарі

en: Complete name
uk: Повне ім'я

en: Components
uk: Компоненти

en: Confident
uk: Впевнений

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Contact
uk: Контакт

en: Content
uk: Вміст

en: Continue
uk: Продовжити

en: Country
uk: Країна

en: Crazy
uk: Божевільний

en: Current
uk: Поточні

en: Date
uk: Дата

en: Date of birth
uk: Дата народження

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete account
uk: Видалити акаунт

en: Desktop
uk: Повна версія

en: Destroy this MUC
uk: Знищити конференцію

en: Directories
uk: Директорії

en: Disconnect
uk: Від’єднатись

en: Do you accept?
uk: Ви приймаєте?

en: Download file!
uk: Завантажити файл!

en: Drinking
uk: П'ю

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
uk: Вас було від’єднано через проблеми з мережею. Що Ви хочете зробити тепер?

en: Eating
uk: Їм

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit options
uk: Редагувати налаштування

en: Empty
uk: Порожній

en: Empty channel
uk: Порожній канал

en: Encrypted
uk: Зашифровано

en: Enter new subject
uk: Введіть нову тему

en: Error
uk: Помилка

en: Excited
uk: Зацікавлений

en: Exercising
uk: Виконую вправи

en: Fetching the social channel...
uk: Отримання соціального каналу...

en: Filter
uk: Фільтр

en: First name
uk: Ім'я

en: Friends
uk: Друзі

en: Gateway
uk: Маршрутизатор

en: Gateways
uk: Маршрутизатори

en: General
uk: Основні

en: Generate file!
uk: Створити файл!

en: Geolocation
uk: Географічне положення

en: Getting the name...
uk: Отримання імені

en: Grooming
uk: Чепурюсь

en: Groupchat
uk: Конференція

en: Groups
uk: Групи

en: Happy
uk: Веселий

en: Here it is! A new beautiful profile image!
uk: Ось вонін! Новий красивий аватар!

en: Here we go!
uk: Поїхали!

en: Hi there!
uk: Привіт!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
uk: Привіт я %s, хочу додати тебе до списку друзів.

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: High
uk: Високий

en: Hot
uk: Гарячий

en: How are you?
uk: Як ти?

en: Important notice
uk: Важливі нагадування

en: Inactive
uk: Неактивний

en: Jappix Mobile
uk: мобільний Jappix

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
uk: Робота Jappix була перервана через проблеми зі зв'язком, помилку чи невірні дані користувача (перевірте логін та пароль), просимо вибачення за незручності.

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
uk: У вашому браузері не активовано виконання JavaScript, тому Ви не зможете використовувати Jappix. Будь ласка, активуйте виконання JavaScript.

en: Join
uk: Приєднатись

en: Join a chat
uk: Приєднатися до чату

en: Last name
uk: Прізвище

en: Loading
uk: Завантаження

en: Local time
uk: Локальний час

en: Login
uk: Вхід

en: Low
uk: Низький

en: Manage favorite rooms
uk: Керування улюбленими кімнатами

en: Manage your favorite groupchats
uk: Керування вашими улюбленими конференціями

en: Manager
uk: Керівник

en: Maximum notices
uk: Максимальна кількість нагадувань

en: Medium
uk: Середній

en: Member list
uk: Список користувачів

en: Message archives
uk: Архів повідомлень

en: Message archiving
uk: Архів повідомлень

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Moderators
uk: Модератори

en: Mood
uk: Настрій

en: More stuff
uk: Більше

en: Name
uk: Ім'я

en: New
uk: Нові

en: New (2 times)
uk: Новий (2 рази)

en: News
uk: Новини

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: No
uk: Ні

en: No notifications.
uk: Нема нагадувань.

en: No result!
uk: Нема результатів!

en: No room found on this server.
uk: Не знайдено кімнат на цьому сервері.

en: None
uk: Нема

en: Not available
uk: Не доступний

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
uk: Не вся інформація приватна в XMPP; Ваш профіль - одна з цих речей.

en: Nothing found for: %s
uk: Нічого не знайдено про %s

en: Old
uk: Старий

en: Only show connected friends
uk: Показувати тільки під’єднаних друзів

en: Options
uk: Налаштування

en: Others
uk: Інші

en: Owner list
uk: Список власників

en: Participants
uk: Учасники

en: Password
uk: Пароль

en: Persistent
uk: Наполегливий

en: Personal
uk: Персональні дані

en: Phone
uk: Телефон

en: Playful
uk: Грайливий

en: Please enable JavaScript
uk: Будь ласка, дозвольте виконання JavaScript

en: Please enter the group chat address to join.
uk: Будьласка введіть адресу чату.

en: Please enter your nickname to join %s.
uk: Будь ласка, введіть ваш псевдонім щоб приєднатися до %s.

en: Please select a friend to view the chat history.
uk: Будь ласка, виберіть друга для перегляду історії переписки.

en: Please wait...
uk: Будь ласка, зачекайте...

en: Postal code
uk: Індекс

en: Previous
uk: Попередній

en: Priority
uk: Приорітет

en: Privacy
uk: Приватність

en: Profile
uk: Профіль

en: Profile image
uk: Аватар

en: Prohibit
uk: Заборонити

en: Project
uk: Проект

en: Proxies
uk: Проксі

en: Publication/Subscription
uk: Публікація / Підписка

en: Received
uk: Отримані

en: Reconnect
uk: Перепідключитись

en: Register
uk: Реєстрація

en: Relaxing
uk: Відпочиваю

en: Remember me
uk: Запам’ятати мене

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove this notice
uk: Видалити нагадування

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Repeat this notice
uk: Повторити нагадування

en: Reply
uk: Відповісти

en: Requesting this service...
uk: Запит сервісу...

en: Required
uk: Потребує

en: Resource
uk: Ресурс

en: Room
uk: Кімната

en: Rooms
uk: Кімнати

en: Sad
uk: Сумний

en: Save
uk: Зберегти

en: Save chat
uk: Зберегти бесіду

en: Search
uk: Пошук

en: Search a room
uk: Пошук кімнат

en: Search a room on
uk: Пошук кімнати на

en: See his/her position on the globe
uk: Бачити його/її місцезнаходження

en: Select a favorite
uk: Оберіть улюблену

en: Send
uk: Надіслати

en: Send message
uk: Надіслати повідомлення

en: Server
uk: Сервер

en: Server to query
uk: запит на сервер

en: Service discovery
uk: Пошук сервісів

en: Service offline or broken
uk: Сервіс не в мережі або зламаний

en: Service unavailable
uk: Сервіс недоступний

en: Share this link with your friends:
uk: Поділитись цим посиланням з другом.

en: Shocked
uk: Шокований

en: Show all friends
uk: Показувати всіх друзів

en: Show user profile
uk: Показати профіль користувача

en: Smiley insertion
uk: Вставити смайл

en: Sounds
uk: Музика

en: Status
uk: Статус

en: Store a history of your chats
uk: зберігати історію ваших розмов

en: Street
uk: Вулиця

en: Subject
uk: Тема

en: Submit
uk: Надіслати

en: Subscribe
uk: Підписка

en: System
uk: Система

en: Talkative
uk: Говіркий

en: Talking
uk: Розмовляю

en: Text in bold
uk: жирний

en: Text in italic
uk: курсивний

en: The image file is not supported or has a bad size.
uk: Файл зображення не підтримується, або має неправильний розмір.

en: The room you joined seems not to exist. You should create it!
uk: Кімнати, до якої ви приєднались, не існує. Ви повинні створити її.

en: The user that you want to reach is not present in the room.
uk: Користувач, з яким Ви намагаєтесь зв’язатися, відсутній у кімнаті.

en: This chat is empty!
uk: Ця бесіда порожня!

en: This room (%s) is protected with a password.
uk: Кімната %s захищена паролем.

en: This tool has been disabled, you cannot use it!
uk: Цей інструмент був вимкнений, ви не можете використовувати його!

en: To
uk: До

en: Traveling
uk: Подорожую

en: Unattach the file
uk: Видалити файл

en: Unavailable
uk: Не доступний

en: Unclassified
uk: Немає групи

en: Underlined text
uk: підкреслений

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: View profile
uk: Показати профіль

en: Visitors
uk: Відвідувачі

en: Website
uk: Веб сайт

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
uk: Ви не вказали аватар в вашому профілі.

en: What are you doing?
uk: Що ти робиш?

en: What's up with you?
uk: Що з тобою?

en: Where are you?
uk: Де ти?

en: Working
uk: Працюю

en: Yes
uk: Так

en: Yes, let's do it!
uk: Так!

en: You
uk: Ти

en: You administrate this room
uk: Ви адмініструєте цю кімнату

en: You are synchronized with your network.
uk: Ви синхронізовані з вашою мережею.

en: Your XMPP account has been removed, bye!
uk: Ваш акаунт було видалено.

en: Your browser is out of date!
uk: Ваш браузер застарів!

en: Your channel
uk: Ваш канал

en: Your friend closed the chat.
uk: Ваш друг закрив чат.

en: Your friend is doing something else.
uk: Ваш друг робить щось інше.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
uk: Ваш друг звернув увагу на бесіду.

en: Your friend is writing a message...
uk: Ваш друг пише повідомлення...

en: Your friend stopped writing a message.
uk: Ваш друг припинив писати повідомлення.

en: Your groupchats
uk: Ваша конференція

en: Your inbox
uk: Вхідні

en: Your inbox is empty.
uk: Немає нових повідомлень

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
uk: Ваш пароль було змінено, тепер Ви можете увійти, використовуючи новий пароль.

en: Your profile
uk: Твій профіль

en: anonymous mode
uk: анонімний режим

en: has been banned
uk: було забанено

en: has been kicked
uk: було виграно

en: is now
uk: В даний час

en: joined the chat room
uk: увійшов до кімнати

en: left the chat room
uk: вийшов з кімнати

en: login page
uk: Сторінка входу

en: no reason
uk: нема причини

en: no status
uk: нема статусу

en: no subject defined for this room.
uk: Не вказана тема для кімнати.

en: unknown
uk: невідомий

en: would like to add you as a friend.
uk: хоче додати вас як друга.

en: would like to get authorization.
uk: хоче отримати авторизацію.

en: would like you to join this chatroom:
uk: Хоче приєднатись до кімнати:
