Jappix - en to ru translation catalogue (595 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
ru: %1s не установлен в вашей системе, вам необходимо установить %2s.

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
ru: %1s может вызвать проблемы с proxy, пожалуйста увеличте значение %2s до %3s!

en: %s bans an user of the room
ru: %s блокирует пользователя в комнате

en: %s changes the room topic
ru: %s изменяет тему комнаты

en: %s changes your nickname
ru: %s изменяет ваш ник

en: %s closes the chat
ru: %s закрывает чат

en: %s days ago
ru: %s дней назад

en: %s invites someone to join the room
ru: %s приглашает кого-то войти в комнату

en: %s is installed on your system.
ru: %s установлен на вашей системе.

en: %s joins a groupchat
ru: %s присоединяет к конференции

en: %s kicks an user of the room
ru: %s выставляет пользователя из комнаты

en: %s removes the chat logs
ru: %s удаляет логи чатов

en: %s sends a message to someone in the room
ru: %s отправляет сообщение кому-то из комнаты

en: %s sends a message to the room
ru: %s отправляет сообщение в комнату

en: %s shows the user profile
ru: %s отображает профиль пользователя

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
ru: Доступна новая версия Jappix! Проверьте изменения и запустите обновление!

en: A short message?
ru: Статусное сообщение?

en: Aborted: buffer error!
ru: Прервано: ошибка буфера!

en: Aborted: could not extract the package!
ru: Прервано: невозможно извлечь пакет!

en: Aborted: everything is not writable!
ru: Прервано: все защищено от записи!

en: Aborted: socket error!
ru: Прервано: ошибка сокета!

en: Access statistics
ru: Доступ к статистике

en: Account
ru: Учетная запись

en: Accounts
ru: Учетные записи

en: Active for this session
ru: Активный на сессию

en: Activity
ru: Деятельность

en: Adapt
ru: Принять

en: Add
ru: Добавить

en: Add a friend
ru: Добавить друга

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
ru: Добавить нового пользователя или изменить пароль (ввести существующее имя). Используйте сложный пароль!

en: Add an input
ru: Добавить вход

en: Add this contact to your friends
ru: Добавить этого пользователя в друзья

en: Add this groupchat to your favorites
ru: Добавить эту конференцию в избранные

en: Address
ru: Адрес

en: Administration panel for this room
ru: Панель администрирования для етой комнаты

en: Administrator account
ru: Администраторсикий акаунт

en: Administrator list
ru: Список администраторов

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced notice
ru: Расширенное уведомление

en: After you finished the setup, Jappix will generate the cache files. It might be slow, just wait until the application is displayed and do not press any button.
ru: После окончания установки, Jappix сгенерирует файлы кеша. Процесс может занять некоторое время, не нажимайте на кнопки и подождите, пока не отобразится окно приложения.

en: Album
ru: Альбом

en: All
ru: Все

en: All tabs
ru: Все вкладки

en: All this Jappix node stored files can be managed with this tool: please select a sub-folder and start editing its content!
ru: Всеми хранящимися на этом Jappix узлое файлами, можно управлять с помощью этого инструмента: Пожалуйста, выберите под-директорию и начните редактировать ее содержимое!

en: Allow
ru: Зазрешить

en: Always active
ru: Всегда активный

en: Amorous
ru: Влюблённый

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
ru: При выгрузке вашего файла произошла ошибка: может он слишком велик (%s maximum) или его формат запрещен!

en: An open social network
ru: Открытая социальная сеть

en: Anonymous host
ru: Анонимный хост

en: Anonymous mode
ru: Анонимны режим

en: Application
ru: Приложение

en: Appointment
ru: Должность

en: April
ru: Апрель

en: Artist
ru: Артист

en: Ask for authorization
ru: Запросить подписку

en: Attach a file
ru: Присоединить файл

en: August
ru: Август

en: Authentications
ru: Аутентификация

en: Authorization failed
ru: Ошибка аутентификации

en: Authorizations
ru: Авторизация

en: Authorize
ru: Авторизовать

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Available
ru: Доступен

en: Available actions
ru: Доступные действия

en: Available shortcuts:
ru: Доступные ярлыки:

en: Available updates
ru: Доступные обновления

en: Away
ru: Отошел

en: BOSH host
ru: BOSH хост

en: Background
ru: Фон

en: Backgrounds
ru: Фон

en: Basic statistics are processed by Jappix about some important things, you can find them below.
ru: Основные статистические данные о важных событиях, обработанные Jappix, вы можете найти ниже.

en: Be careful of the information you write into your profile, because it could be accessed by everyone (even someone you don't want to).
ru: Будьте осторожны с информацией которую вы пишете в вашем профиле, потому что это доступно каждому.

en: Before you start using it, you will have to change some settings, search for friends and complete your profile.
ru: До начала использования вам надо изменить некоторые установки, найти друзей и заполнить профиль.

en: Biography
ru: Биография

en: Block
ru: Блокировать

en: Both
ru: Оба

en: Bottom
ru: Низ

en: Browse
ru: Просмотр

en: Busy
ru: Занят

en: Cache
ru: Кеш

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
ru: Не может быть отправлено: вы можете только получать уведомления!

en: Center
ru: Середина

en: Change favorites
ru: изменить избранние

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change style
ru: Изменить стиль

en: Change the XMPP hosts that this Jappix node serve with this tool.
ru: Измените XMPP хосты, обслуживаемые этим Jappix узлом, этим инструментом.

en: Change your Jappix node background with this tool. You can either set a custom color or an uploaded image. Let your creativity flow!
ru: Измените фон вашего Jappix узла этим инструментом. Вы можете установить свой цвет или загрузить изображение. Дайте волю фантазии!

en: Change your Jappix node configuration with this tool.
ru: Измените конфигурацию узла Jappix, этим инструментом.

en: Changes saved!
ru: Изменения сохранены!

en: Channel
ru: Канал

en: Channel of
ru: Канал

en: Chat
ru: Чат

en: Check again
ru: Проверьте снова

en: Check all
ru: Отметить все

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

en: Choose
ru: Выберите

en: Chores
ru: Дела домашние

en: City
ru: Город

en: Clean
ru: Очистить

en: Clean current chat
ru: Очистить текущий чат

en: Clean everything
ru: Очистить все

en: Click here to solve the error
ru: Кликни, чтоб устранить ошибку

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
ru: Щелкните на следующей ссылке чтобы получить журнал разговора и подождите. Потом опять щелкните для получения файла.

en: Click to disable
ru: Выключить

en: Click to enable
ru: Включить

en: Client
ru: Клиент

en: Clients
ru: Клиенты

en: Close
ru: Закрыть

en: Close this tab
ru: Закрить эту вкладку

en: Collaboration
ru: Сотрудничество

en: Color
ru: Цвет

en: Command
ru: Команда

en: Commands
ru: Комманды

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments locked!
ru: Комментарии заблокированы!

en: Communicate with the entire world!
ru: Общайся со всем миром!

en: Complete name
ru: Полное имя

en: Components
ru: Компоненты

en: Compression
ru: Сжатие

en: Confident
ru: Самоуверенный

en: Configuration
ru: Установки

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Connection
ru: Сединение

en: Contact
ru: Контакт

en: Content
ru: Содержимое

en: Continue
ru: Продолжить

en: Could not get the comments!
ru: Не удалось получить комментарии!

en: Country
ru: Страна

en: Crazy
ru: Сумасшедший

en: Credentials
ru: Полномочия

en: Current
ru: Текущий

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Date
ru: Дата

en: Date of birth
ru: Дата рождения

en: December
ru: Декабрь

en: Define a homepage notice for all your users, such as a warn, an important message or an advert with this tool.
ru: Вы можете установить предупреждения и уведомления на главной странице с помощью этого инструмента.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete account
ru: Удалить акаунт

en: Deny
ru: Отказать

en: Design
ru: Дизайн

en: Desktop
ru: Полная версия

en: Destroy this MUC
ru: Уничтожить эту комнату

en: Directories
ru: Директории

en: Directory host
ru: Хост директорий

en: Disconnect
ru: Выход

en: Do you accept?
ru: Вы принимаете?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
ru: Хотите ли видеть предложенных вам %s друзей?

en: Don't hide offline friends
ru: Не скрывать друзей оффлайн

en: Download file!
ru: Скачать файл!

en: Downloading package...
ru: Загрузка пакета...

en: Drinking
ru: Пью

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
ru: Из-за неполадок в сети вы разъединились. Что теперь хотите сделать?

en: Eating
ru: Кушаю

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit options
ru: Редактировать настройки

en: Empty
ru: Освободить

en: Empty channel
ru: Пустая конференция

en: Enable notification sounds
ru: Включить звуковые уведомления

en: Encrypted
ru: Зашифрованный

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Enter new subject
ru: Введите тему

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
ru: Введите название конференции и ник. (Вы можете вернуться к %s).

en: Error
ru: Ошибка

en: Everybody
ru: Все

en: Everything
ru: Все

en: Excited
ru: Взволнованный

en: Exercising
ru: Осуществление

en: Extracting package...
ru: Извлечение пакета...

en: February
ru: Февраль

en: Fetching the social channel...
ru: Вход в социальный канал...

en: File
ru: Файл

en: Filter
ru: Фильтр

en: Finish
ru: Готово

en: First name
ru: Имя

en: Force HTTPS
ru: Принудительно использовать HTTPS

en: Friday
ru: Пятница

en: Friends
ru: Друзья

en: From
ru: От

en: Gateway
ru: Маршрутизатор

en: Gateways
ru: Шлюзы

en: General
ru: Основные

en: Generate file!
ru: Создать файл!

en: Geolocation
ru: Местоположение

en: Getting the name...
ru: Получение имени...

en: Great work! Now, you can share Jappix with your friends!
ru: Прекрасная работа! Итак, можете поделиться Jappix с друзьями!

en: Grooming
ru: Забота

en: Group
ru: Группа

en: Groupchat
ru: Чат

en: Groupchat host
ru: Хост конференций

en: Groupchats to join
ru: Конференции для вступления

en: Groups
ru: Группы

en: HTTPS storage
ru: HTTPS хранилище

en: Happy
ru: Счастливый

en: Here it is! A new beautiful profile image!
ru: Вот он! Новый аватар.

en: Here we go!
ru: Поехали!

en: Hi there!
ru: Приветствуем здесь!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
ru: Привет, я %s. Хочю добавить тебя в друзья.

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: High
ru: Высокий

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Hosts
ru: Хосты

en: Hosts configuration
ru: Конфигурация хостов

en: Hot
ru: Страстный

en: How are you?
ru: Как дела?

en: Identity
ru: Подлинность

en: If the current language does not match yours (%1s), you can make Jappix speak %2s it will be saved.
ru: Если текущий язык не совпадает с вашим (%1s), вы можете настроить Jabbix на %2s.

en: If you want to get some help about the Jappix installation and configuration, you can use our whole documentation, available at:
ru: Если хотите получить какую-либо помощь по установке и настройке Jappix, можете использовать полную документацию, доступную на:

en: If you want to remove some backgrounds, use the browser below.
ru: Если вы хотите удалить фоновые картинки, используйте браузер ниже.

en: Important notice
ru: Важное сообщение

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Inactive since: %s
ru: Бездействует с %s

en: Installation
ru: Установка

en: Internal server error, try later
ru: Внутренняя ошибка сервера. Попробуйте зайти позже

en: It allows you to get in touch with the millions of users who currently use the XMPP network like you do with Jappix. Join the community and stay free!
ru: Это позволит общаться с миллионами пользователей Jappix, как и вы, использующих XMPP. Войди в сообщество и почувствуй свободу!

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
ru: Пришло время создать свое социальное облако: переходите к следующему шагу!

en: Item
ru: Предмет

en: January
ru: Январь

en: Jappix Mobile
ru: Мобильный Jappix

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
ru: Работа с Jappix прервана из-за проблем со связью, ошибки или неверных регистрационных данных (проверьте имя и пароль), просим прощения за неудобства.

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
ru: Jappix был обновлен: теперь у вас запущена свежайшая версия. Наслаждайтесь!

en: Jappix installation
ru: Установка Jappix

en: Jappix is a great social platform, that you can access wherever you are, whenever you want and communicate with whovever you want.
ru: Jappix это великолепная социальная платформа, в которой ты можешь общаться с кем и когда угодно.

en: Jappix is an open-source project from PostPro, a non-profit organization which provides us a great help.
ru: Jappix - это открытый проект от PostPro, некоммерческой организации, обеспечивающей нам отличную поддержу

en: Jappix is fully customisable: you can change its design right here.
ru: Jappix полностью настраиваемый: вы можете изменить его дизайн прямо здесь.

en: Jappix is now up to date!
ru: Jappix обновлен!

en: Jappix manager
ru: Менеджер Jappix

en: Jappix must be able to write in this folder to create its sub-directories. If not, you must set the rights to %1s or change the folder owner to %2s (depending of your configuration).
ru: Jappix должен иметь возможность записывать в эту папку, чтобы создавать в ней под-директории. Вы должны установить права на %1s или сменить владельца папки на %2s (в зависимости от конфигурации).

en: Jappix needs that you specify some values to work. Please correct the following inputs (or keep the default values, which are sufficient for most people).
ru: Jappix требуются некоторые значения для работы. Пожалуйста исправьте следующие строки (или оставьте по умолчанию, они подходят большинству пользователей)

en: Jappix offers you the possibility to manage your configuration, install new plugins or search for updates. That's why you must create an administrator account to access the manager.
ru: Jabbix позволяет вам управлять конфигурацией, устанавливать новые плагины или проверять обновления. Для доступа к панели управления требуется создать учетную запись администратора.

en: Jappix stores persistent data (such as shared files, chat logs, your own music and its configuration) into a single secured storage folder.
ru: Jappix сохраняет постоянные данные (такие, как общие файлы, логи переписки, вашу музыку и собственные настройки) в единой защищенной папке.

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
ru: JavaScript отключен в вашем браузере, без него Jappix не может работать!

en: Join
ru: Войти

en: Join a chat
ru: Поговорить

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Keep your Jappix node fresh and fast, clean the storage folders regularly!
ru: Храните свой Jappix узел в чистоте и порядке, регулярно очищайте папки хранения!

en: Last %s version is better!
ru: Свежая версия %s - лучше!

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last seen: %s
ru: Последний раз был: %s

en: Left
ru: Левый

en: List
ru: Список

en: List name
ru: Фамилия

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading comments...
ru: Загрузка комментариев...

en: Local time
ru: Местное время

en: Lock the host
ru: Заблокировать хост

en: Login
ru: Войти

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
ru: Ввойдите в ваш XMPP аккаунт или создайте новый бесплатно!

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
ru: Ввойдите в ваш XMPP аккаунт. Также можете использовать %s для присоединения к общей беседе.

en: Logo
ru: Логотип

en: Logs
ru: История

en: Low
ru: Низкий

en: MUC administration
ru: Администрирование многопользовательской конференции

en: Main configuration
ru: Основные настройки

en: Main host
ru: Основной хост

en: Manage
ru: Управление

en: Manage backgrounds
ru: Управление фоном

en: Manage favorite rooms
ru: Управление избранни комнатами

en: Manage your favorite groupchats
ru: Управлять списком Ваших любимых комнат.

en: Manager
ru: Менеджер

en: Manager access
ru: Менеджер доступа

en: Manager link
ru: Менеджер ссылок

en: March
ru: Март

en: Maximum notices
ru: Максимальное число уведомлений

en: May
ru: Май

en: Maybe you don't know what a BOSH server is? In fact, this is a relay between a Jappix client and a XMPP server, which is necessary because of technical limitations.
ru: Возможно вы не знаете, что такое BOSH сервер? Фактически это переходник между Jappix-клиентом и XMPP-сервером, необходимый в силу технических ограничений.

en: Media integration
ru: Медиа-интеграция

en: Media viewer
ru: Медиа менеджер

en: Medium
ru: Средний

en: Member list
ru: Участники

en: Message archives
ru: Архив сообщений

en: Message archiving
ru: Архив сообщений

en: Messages
ru: Сообщения

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Moderators
ru: Модераторы

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Mood
ru: Настроение

en: More notices...
ru: Другие уведомления...

en: More stuff
ru: Дополнительно

en: Music
ru: Музыка

en: Name
ru: Имя

en: Need help? You'd better read our documentation page about how to fill this form!
ru: Нужна помощь? Вам лучше прочитать страницу документации, о том, как заполнять эту форму!

en: New
ru: Новый

en: New (2 times)
ru: Новый

en: News
ru: Новости

en: Next
ru: Следующий

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: No
ru: Нет

en: No notifications.
ru: Нет уведомлений.

en: No result!
ru: Нет результата!

en: No room found on this server.
ru: Комнат на сервере не найдено.

en: None
ru: Ничего

en: Not available
ru: Недоступен

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
ru: Не вся информация приватна на XMPP, одна из тех вещей - ваш профиль.

en: Note that if you don't specify a value which is compulsory, it will be automatically completed with the default one.
ru: Примечание: если вы не заполните необходимое значение, оно будет автоматически заполнено значением по умолчанию.

en: Nothing found for: %s
ru: Для %s ничего не найдено

en: Notice
ru: Уведомление

en: November
ru: Ноябрь

en: October
ru: Октябрь

en: Offline friends
ru: Друзья оффлайн

en: Old
ru: Старый

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
ru: После выгрузки, ваш друг получит запрос на загрузку отправленного вами файла,

en: Only show connected friends
ru: Показать лишь подключенных

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
ru: Опа! Вы не признаны действующим администратором. Проверьте ваши полномочия!

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
ru: Опа! Вы вы что-то забыли, или два пароля не совпали!

en: Open XMPP links with Jappix
ru: Открывать XMPP ссылки в Jappix

en: Options
ru: Настройки

en: Order
ru: Запрос

en: Other statistics
ru: Другая статистика

en: Others
ru: Другие

en: Outcast list
ru: Отклонённые

en: Owner list
ru: Список владельцев

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
ru: Текущего PHP maximum upload size недостаточно (%1s). Вы должны определить допустимый размер на %2s в %3s.

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
ru: Максимальный загружаемый файл в PHP %s.

en: Participants
ru: Участники

en: Password
ru: Пароль

en: Persistent
ru: Постоянный

en: Personal
ru: Персональные данные

en: Phone
ru: Телефон

en: Playful
ru: Игривый

en: Please check your inputs: something is missing!
ru: Пожалуйста проверьте ввод: чего-то не хватает!

en: Please enable JavaScript
ru: Пожалуйста, включите JavaScript

en: Please enter the group chat address to join.
ru: Пожалуйста, введите адрес группового чата чтоб присоединиться.

en: Please enter your nickname to join %s.
ru: Введите свое прозвище, чтобы присоединиться к %s.

en: Please select a friend to view the chat history.
ru: Выберите историю общения с кем хотите увидеть.

en: Please use the form below to login to the administration panel.
ru: Используйте нижеприведенную форму для доступа к панели администрирования.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
ru: Подождите, аватар загружается...

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Postal code
ru: Индекс

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Priority
ru: Приоритет

en: Privacy
ru: Приватность

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile image
ru: Аватар

en: Prohibit
ru: Запретить

en: Project
ru: Проект

en: Proxies
ru: Прокси

en: Publication/Subscription
ru: Публикация/Подписка

en: Pubsub host
ru: Хост Pubsub

en: Purge cache
ru: Очистить кеш

en: Purge logs
ru: Очистить историю

en: Purge sent files
ru: Удалить отправленные файлы

en: Purge updates
ru: Удалить обновления

en: Received
ru: Принятый

en: Reconnect
ru: Переподключение

en: Regenerating storage folder tree...
ru: Восстановление дерева каталога...

en: Register
ru: Регистрация

en: Register a new XMPP account to join your friends on your own social cloud. That's simple!
ru: Зарегистрируйте новый XMPP-аккаунт чтобы подключиться к сети друзей. Это просто!

en: Registration allowed
ru: Регистрация дозволена

en: Registration failed, please choose a different username
ru: Ошибка регистрации. Пожалуйста, выберите другое имя пользователя

en: Relaxing
ru: Расслабляюсь

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove this logo
ru: Удалить логотип

en: Remove this notice
ru: Удалить уведомление

en: Remove users with this tool. Note that you cannot remove an user if he is the only one remaining.
ru: Вы можете удалять пользователей с помощью этого инструмента. Имейте в виду, что нельзя удалить последнего оставшегося пользователя.

en: Removing current Jappix system files...
ru: Удаление текущих системных файлов Jappix...

en: Rename
ru: Переименовать

en: Repeat
ru: Повтор

en: Repeat this notice
ru: Повторить уведомление

en: Reply
ru: Ответить

en: Requesting this service...
ru: Запрос сервиса...

en: Required
ru: Обязательный

en: Resource
ru: Ресурс

en: Right
ru: Правый

en: Room
ru: Комната

en: Rooms
ru: Комнаты

en: Sad
ru: Грустный

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save chat
ru: Сохранить беседу

en: Search
ru: Поиск

en: Search a friend
ru: Поиск друга

en: Search a room
ru: Найти комнату

en: Search a room on
ru: Найти комнату на

en: See his/her position on the globe
ru: Посмотреть географическое положение

en: See my status
ru: Смотри мой статус

en: Select a background to use and change the display options.
ru: Выберите фон и смените параметры оторажения.

en: Select a favorite
ru: Добавить в избраннное

en: Send
ru: Отправить

en: Send a file
ru: Отправить файл

en: Send him/her a message
ru: Отправить сообщение

en: Send his/her status
ru: Отправлять статус

en: Send message
ru: Отправит сообщение

en: Send messages
ru: Послать сообщение

en: Send queries
ru: Послать запрос

en: September
ru: Сентябрь

en: Server
ru: Сервер

en: Server to query
ru: Запрос к серверу

en: Service
ru: Сервис

en: Service description
ru: Описание сервиса

en: Service discovery
ru: Обзор сервисов

en: Service name
ru: Имя сервиса

en: Service offline or broken
ru: Сервис недоступен

en: Service unavailable
ru: Сервис недоступен

en: Services installation
ru: Установка сервиса

en: Share
ru: Поделиться

en: Share Jappix on %s
ru: Рассказать про Jappix в %s

en: Share statistics
ru: Поделится статистикой

en: Share this link with your friends:
ru: Поделитесь ссылкой с друзьями:

en: Share your position on the globe
ru: Поделится своим мемтоположением

en: Shocked
ru: Шокирован

en: Show
ru: Показать

en: Show all friends
ru: Показать всех

en: Show comments
ru: Показать комментарии

en: Show user profile
ru: Показать профиль пользователя

en: Simple notice
ru: Простое уведомление

en: Size
ru: Размер

en: Smiley insertion
ru: Добавить смайлик

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
ru: Сожалею, но объект не ответил на запрос!

en: Sounds
ru: Звуки

en: Start a chat with him/her
ru: Начать беседу

en: Static content server
ru: Сервер статического контента

en: Statistics
ru: Статистика

en: Status
ru: Состояние

en: Stay tuned in what your users store on your server and remove undesired content with this tool.
ru: Будьте в курсе того, что хранят ваши пользователи на вашем сервере, и удаляйте нежелательный контент этим инструментом.

en: Storage
ru: Хранилище

en: Storage configuration
ru: Настройка хранилища

en: Store a history of your chats
ru: Сохранять историю разговоров

en: Street
ru: Улица

en: Subject
ru: Тема

en: Submit
ru: Отправить

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscription
ru: Подписка

en: Suggested friends
ru: Рекомендованые друзья

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: System
ru: Система

en: Talkative
ru: Готов поболтать

en: Talking
ru: Болтаю

en: Text in bold
ru: Жирный

en: Text in italic
ru: Курсив

en: Thanks for using Jappix!
ru: Спасибо за использование Jappix

en: The chosen users have been removed.
ru: Выбранные польззователи удалены.

en: The element list on this server could not be obtained!
ru: Невозможно получить спискок содержимого этого сервера.

en: The feature requested is not implemented by the recipient or server and therefore cannot be processed.
ru: Запрошенная функция не выполнена получателем или сервером, поэтому не может быть обработана.

en: The file you want to upload must be smaller than %s.
ru: Файл который вы хотите загрузить должен быть меньше %s.

en: The folder is empty.
ru: Эта папка пуста.

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
ru: Папка защищена от записи, установите права на запись для директории %s.

en: The folder is writable, you can continue!
ru: Папка доступна для записи, можно продолжать!

en: The groupchat has been removed, now someone else will be able to recreate it.
ru: Комната была удалена, теперь кто-то другой сможет создать её ещё раз.

en: The image could not be received, would you mind retry?
ru: Изображение не может быть получено. Не хотите попробовать снова?

en: The image file is not supported or has a bad size.
ru: Этот файл не поддерживается или имеет плохой размер.

en: The music could not be received, please retry!
ru: Не удалось получить музыку, пожалуйста попробуйте снова!

en: The room you joined seems not to exist. You should create it!
ru: Вы пытаетесь войти в несуществующую комнату. Можно попытаться создать её!

en: The selected elements have been removed.
ru: Выбранный элемент бил удален.

en: The storage folder you wanted to clean is now empty!
ru: Папка которую вы хотите очистить, пуста.

en: The update has failed! Please try again later.
ru: Ошибка при обновлении! Попробуйте еще раз.

en: The user has been added!
ru: Пользователь добавлен!

en: The user that you want to reach is not present in the room.
ru: Нужного вам пользователя здесь нет.

en: This chat is empty!
ru: Этот чат пуст!

en: This is a repeat from %s
ru: Это повтор от %s

en: This is a restricted area: only the authorized users can manage this Jappix node.
ru: Запретная область: лишь утвержденные пользователи могут править этот узел Jappix.

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
ru: Это недопустимый формат изображения, пожалуйста используйте PNG, GIF или JPG!

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
ru: Неподдерживаемый графический формат, пожалуйста используйте формат PNG!

en: This is not a valid music file, please encode in Ogg Vorbis, MP3 or WAV!
ru: Это недопустимый аудио файл, пожалуйста, используйте Ogg Vorbis, MP3 или WAV!

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
ru: Это сервер статического контента для %1, “%2s”.

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
ru: Это сервер пользовательских загрузок для %1s, “%2s”.

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
ru: Это уведомление должно быть обычным текстом, код не допустим!

en: This page helps you specify the default hosts Jappix will connect to. You can leave it as it is and continue if you want to use the official service hosts.
ru: На этой странице можно задать сервер, с которым Jappix будет соединяться по умолчанию. Вы можете оставить его как есть, если хотите использовать официальные серверы.

en: This room (%s) is protected with a password.
ru: Комната (%s) защищена паролем.

en: This tool has been disabled, you cannot use it!
ru: Этот инструмент был заблокирован, вы не можете его использовать!

en: This tool will help you fastly install Jappix, the first full-featured XMPP-based social platform, on your server. You don't even need any technical knowledge.
ru: Этот мастер поможет вам быстро установить Jappix, первую полноценную социальную платформу на XMPP-протоколе. Для установки не требуется особых технических навыков.

en: Thursday
ru: Четверг

en: Title
ru: Название

en: To
ru: К

en: To improve security, sessions are limited in time and when your browser will be closed, you will be logged out.
ru: В целях безопасности сессия ограничена по времени, и, когда ваш браузер будет закрыт, вы также выйдете из нее.

en: To perform this, you must be able to access your server's shell and be logged in as root. Remember this is facultative, Jappix will work without these modules, but some of its features will be unavailable.
ru: Для этого вам необходимо иметь root-доступ к консоли вашего сервера. Помните - это необязательные модули, Jappix будет работать и без них, но некоторые возможности будут недоступны.

en: Top
ru: Верх

en: Total
ru: Всего

en: Traveling
ru: Путешествую

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Type something you want to share with your friends...
ru: Напишите то, чем вы хотите поделиться с друзьями...

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
ru: Введите шеснадцатиричное значение цвета, который вы хотите использовать для фона.

en: Type your comment here...
ru: Введите свой комментарий...

en: Unattach the file
ru: Удалить файл

en: Unavailable
ru: Недоступен

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Uncheck all
ru: Отменить выбор

en: Unclassified
ru: Неизвестно

en: Underlined text
ru: Подчеркнуто

en: Unknown country
ru: Неизвестная страна

en: Unknown name
ru: Неизвестное имя

en: Update in progress
ru: Обновление...

en: Update your Jappix node with this tool, or check if a new one is available. Informations about the latest version are also displayed (in english).
ru: Обновите Jappix узел этим инструментом, или проверьте, не доступен ли новый. Информация о последней версии тоже отображается (на английском)

en: Updates
ru: Обновления

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload each logo with the recommended maximum pixel size.
ru: Выгрузите каждый логотип с рекомендованным максимальным размером в пикселях.

en: Upload your music (Ogg Vorbis, MP3 or WAV) to be able to listen to it in Jappix!
ru: Выгрузите вашу музыку (Ogg Vorbis, MP3 или WAV), чтобы слушать ее в Jappix!

en: Use a proxy
ru: Использовать proxy

en: Use default background
ru: Использовать фон по умолчанию.

en: Use this tool to find your friends on the server you are using right now, or add them later.
ru: Используйте это для поиска друзей, или добавьте их позже

en: Use your own color
ru: Использовать собственний цвет

en: Use your own image
ru: Использовать собственную картинку

en: User
ru: Пользователь

en: User currently active
ru: Сейчас активен

en: User directory
ru: Каталог пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: User uploads server
ru: Сервер загрузок пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Using Jappix, an open social platform. I am %s!
ru: Использую для общения Jabber-сеть Jappix. Я - %s!

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: View chat history
ru: Просмотр истории разговора

en: View profile
ru: Показать профиль

en: View this logo
ru: Посмотреть логотип

en: Visitors
ru: Посетители

en: Visits
ru: Посещения

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Wednesday
ru: Среда

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome on %1s, “%2s”.
ru: Добро пожаловать в %1s, “%2s”.

en: Welcome on Jappix, your own social cloud!
ru: Добро пожаловать в Jappix, Вашу социальную сеть!

en: Welcome to the Jappix installation!
ru: Добро пожаловать в установку Jappix!

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
ru: Какая жалость! У вас нет аватара

en: What are you doing?
ru: Чем вы сейчас заняты?

en: What's new?
ru: Что нового?

en: What's up with you?
ru: Что с тобой?

en: When you will press the save button, the profile editor will be opened. Happy socializing!
ru: Нажатие на кнопку сохранения открывает редактор профиля. Удачного общения!

en: Where are you?
ru: Где ты?

en: Working
ru: Работаю

en: XMPP links
ru: XMPP ссылки

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: Yes, let's do it!
ru: Да, давайте сделаем это!

en: Yesterday
ru: Вчера

en: You
ru: Ты

en: You administrate this room
ru: Вы администратор этой комнаты

en: You are synchronized with your network.
ru: Вы синхронизированы с сетью.

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
ru: Вы используете версию разработчика для Jappix. Обновите ее из нашего репозитория выполнив: %s.

en: You can add a new background to the list with this tool. Please send a valid image.
ru: Вы можете добавить новый фон в список, этим инструментом. Пожалуйста, добавьте поддерживаемое изображение.

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
ru: Вы можете настроить вид уведомления с помощью HTML, CSS и JavaScript, но вам нужно написать стиль.

en: You can define more than one administrator for this Jappix node. You can also change a password with this tool.
ru: Вы можете определить более одного администратора для этого Jappix узла. Также можно сменить пароль, с помощью этого инструмента.

en: You can install some extra softwares on your server, to extend your Jappix features. Some others might be modified, because of security restrictions which are set by default.
ru: Вы можете установить дополнительное ПО на вашем сервере для расширения функционала. Некоторые могут быть изменены, из-за ограничений безопасности устанавливаемых по умолчанию.

en: You can set your own service logo to replace the default one. Take care of the size and the main color of each logo!
ru: Вы можете установить собственный логотип. Уделите внимание размеру и цвету каждого логотипа!

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
ru: Вы покинули свою учетную запись XMPP, удачного дня!

en: You have been logged out. Goodbye!
ru: Вы вышли из системы. До свидания!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
ru: Вы были зарегистрированы, ваш XMPP-адрес:

en: You must select elements to remove!
ru: Выберите удаляемые элементы!

en: You must select one or more users to be removed!
ru: Выберите одного или более для удаления!

en: Your XMPP account has been removed, bye!
ru: Ваш XMPP аккаунт был удален, до скорой встречи!

en: Your browser is out of date!
ru: Ваш браузер устарел, пожалуйста обновите!

en: Your channel
ru: Ваш канал

en: Your design preferences have been saved!
ru: Ваши настройки дизайна были сохранены!

en: Your form has been sent.
ru: Ваша форма была отправлена.

en: Your friend closed the chat.
ru: Ваш друг закрыл окно чата.

en: Your friend is doing something else.
ru: Ваш друг делает что-то ещё.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
ru: Ваш друг обращает внимание на беседу.

en: Your friend is writing a message...
ru: Ваш друг пишет сообщение...

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
ru: Похоже ваши друзья не получают сообщений!

en: Your friend stopped writing a message.
ru: Ваш друг прекратил написание сообщения.

en: Your groupchats
ru: Ваша группа

en: Your image was added to the list!
ru: Ваш рисунок был добавлен к списку!

en: Your inbox
ru: Входящие

en: Your inbox is empty.
ru: У вас нет сообщений

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
ru: Формат логотипа должен быть PNG. Оставьте поле пустым, чтобы не изменять.

en: Your music has been added!
ru: Ваша музыка добавлена!

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
ru: Пароль изменен. Вы можете войти с новым паролем.

en: Your profile
ru: Ваш профиль

en: Your service logo has been successfully changed!
ru: Ваш логотип был успешно заменен!

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
ru: Ваши папки хранения защищены от записи. Пожалуйста, установите соответствующие права!

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
ru: Ваша версия устарела. Обновите ее до %s, кликнув здесь!

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
ru: Вашу версию неплохо бы обновить, но вы можете выбрать обновление собственноручно кликнув здесь.

en: anonymous mode
ru: анонимный режим

en: changed his/her nickname to %s
ru: сменил ник на %s

en: changed the subject to:
ru: изменил тему на:

en: commented an item you follow: “%s”.
ru: прокомментировал сообщение за которым вы следите: “%s”.

en: could not receive your file: “%s”.
ru: не может получить ваш файл: “%s”.

en: has accepted to received your file: “%s”.
ru: согласился на получение вашего файла: “%s”.

en: has been banned
ru: был забанен

en: has been kicked
ru: был выставлен

en: has received a file exchange request: “%s”.
ru: получил запрос на обмен файлами: “%s”.

en: has rejected to receive your file: “%s”.
ru: отколнил получение вашего файла: “%s”.

en: is now
ru: в настоящее время

en: joined the chat room
ru: присоединится к комнате

en: left the chat room
ru: покинул комнату

en: liked your post: “%s”.
ru: понравилось ваше сообщение: “%s”.

en: login page
ru: Страница входа

en: no reason
ru: нет причины

en: no status
ru: нет статуса

en: no subject defined for this room.
ru: для данной комнаты тема не была установлена.

en: published on your wall: “%s”.
ru: опубликовал на вашей стене: “%s”.

en: quoted you somewhere: “%s”.
ru: цитировал вас где-то: “%s”.

en: tagged you in a photo (%s).
ru: отметил вас на фото (%s).

en: tagged you in a video (%s).
ru: отметил вас на видео (%s).

en: unknown
ru: неизвестно

en: would like to add you as a friend.
ru: добавить себя как друга.

en: would like to get authorization.
ru: хочет получит авторизацию

en: would like to send you a file: “%s”.
ru: хочет выслать вам файл: “%s”.

en: would like you to join this chatroom:
ru: хотели бы присоединиться к чату:
